Romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar, ilişki doyumu, bağlanma stilleri ve karanlık üçlünün incelenmesi
An examination of irrational beliefs, relationship satisfaction, attachment styles and the dark triad in romantic relationships
- Tez No: 949790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN BALAMİR BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar, ilişki doyumu, bağlanma stilleri ve karanlık üçlü kişilik özellikleri (narsisizm, makyavelizm ve psikopati) arasındaki etkileşimleri inceleyerek, bu değişkenlerin demografik faktörlere göre nasıl farklılık gösterdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, 18-55 yaş aralığında, romantik ilişkisi olan 437 katılımcıdan çevrim içi anket yoluyla toplanan verilerle yürütülmüştür. Katılımcılara Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği, İlişki Doyumu Ölçeği, Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ve demografik bilgi formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, korelasyon analizleri, regresyon analizleri ve gruplar arası farkların incelenmesinde Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular, akılcı olmayan inançlar ve güvensiz bağlanma stilleri (kaygılı ve kaçıngan) ile ilişki doyumu arasında negatif; güvenli bağlanma ile ilişki doyumu arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Karanlık Üçlü kişilik özellikleri ile ilişki doyumu arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, akılcı olmayan inançlarla Karanlık Üçlü kişilik özellikleri arasında pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Erkek katılımcıların makyavelizm ve psikopati puanları, kadınlardan anlamlı olarak yüksek saptanırken; kadınlarda kaygılı bağlanma düzeyi daha yüksektir. Evli katılımcıların, sevgilileri olan bireylere kıyasla daha yüksek ilişki doyumu yaşadığı gözlenmiştir. Cinsiyet, ilişki süresi, ilişki türü ve eğitim seviyesi gibi bazı değişkenlerde anlamlı farklılıklar görülmüştür. Evli bireyler ile sevgili olan bireyler arasında ilişki doyumu düzeylerinde anlamlı fark bulunmuş; evli bireylerin daha yüksek doyum yaşadığı belirlenmiştir. Eğitim seviyesi ile akılcı olmayan inançların bazı boyutları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Kıskançlığın güvensiz bağlanma stilleri, akılcı olmayan inançlar ve Karanlık Üçlü özellikleriyle pozitif yönde ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the interactions between irrational beliefs, relationship satisfaction, attachment styles, and Dark Triad personality traits (narcissism, Machiavellianism, and psychopathy) in romantic relationships and to reveal how these variables differ according to demographic factors. The research was conducted using data collected through an online survey from 437 participants aged between 18 and 55 who were involved in romantic relationships. Participants completed the Short Dark Triad Scale, the Relationship Satisfaction Scale, the Irrational Beliefs in Romantic Relationships Scale, the Experiences in Close Relationships Inventory-II, and a demographic information form. Descriptive statistics, correlation analyses, regression analyses, as well as Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used to analyze the data and examine differences between groups. The findings indicated that there were significant negative relationships between irrational beliefs and insecure attachment styles (anxious and avoidant) and relationship satisfaction, whereas a significant positive relationship was found between secure attachment and relationship satisfaction. Additionally, significant negative relationships were identified between Dark Triad personality traits and relationship satisfaction. Moreover, irrational beliefs were positively associated with Dark Triad traits. Male participants scored significantly higher than females on Machiavellianism and psychopathy, while females exhibited higher levels of anxious attachment. Married participants reported higher relationship satisfaction compared to those in dating relationships. Significant differences were observed in variables such as gender, relationship duration, relationship type, and education level. A significant difference in relationship satisfaction was found between married individuals and those in dating relationships, with married individuals reporting higher satisfaction. Some dimensions of irrational beliefs also differed significantly according to educational level. Jealousy was found to be positively related to insecure attachment styles, irrational beliefs, and Dark Triad traits.