The effects of fragility of states on the security of United Nations personnel
Devletlerin kırılganlığının Birleşmiş Milletler personelinin güvenliği üzerindeki etkileri
- Tez No: 838891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Birleşmiş Milletler, 1945'ten bu yana sahadaki misyonlarıyla dünya çapında küresel barış ve güvenlik için çalışmaktadır. Bu esnada, Birleşmiş Milletler (BM) personeli o zamandan beri hastalık, kaza ve kötü niyetli eylemler nedeniyle ölümlere ve yaralanmalara maruz kalmaktadır. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte iç çatışmalar, bazen ülkelerin sorumluluğunu da aşarak ön plana çıkmıştır. BM saha çalışmaları, savunmasız topluluklara ve bireylere yardım etmek ve barışı inşa etmek için kırılgan ülkelere odaklanmaktadır. BM personeli saha çalışması sırasında en çok bu bahsi geçen ülkelerde sıkıntı çekmektedir. Bu araştırmadaki analiz, kasıtlı kötü niyetli eylemler sonucu hayatını kaybeden, yaralanan veya kaçırılan BM personeli ile sınırlıdır. BM personelinin en çok etkilendiği oniki ülke, endekslere göre bu ülkelerin kırılganlıkları tasvir edilerek ayrıntılı olarak incelenecektir. Çalışma süresi 2010'dan 2019'a kadar olan on yılı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since 1945, the United Nations has been working for global peace and security worldwide with its missions in the fields. In the meantime, United Nations (UN) staff has suffered fatalities and injuries since then due to illness, accidents, and malicious acts. With the end of the Cold War, internal conflicts have come to the forefront, even sometimes bypassing countries' responsibility. UN field works concentrate on fragile countries to assist vulnerable communities and individuals and build peace. UN staff have mostly suffered in those countries during fieldwork. Analysis in this research is limited to UN staff members who lost their lives, were injured, or abducted by deliberate malicious acts. The twelve countries where UN staff were most affected would be reviewed in detail by depicting the fragility of those states according to the indexes. The study period covers ten years from 2010 to 2019.