Professionalism in pharmacy profession: Comparison between Türkiye and Saudi Arabia
Eczacılık mesleğinde profesyonellik: Türkiye ile Suudi Arabistan karşılaştırması
- Tez No: 838892
- Danışmanlar: Prof. Dr. MAHMUT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Pharmacy and Pharmacology, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Eczacılık felsefesi son otuz yılda üründen hasta odaklıya doğru değişti. Tıp alanındaki evrim ve eczacılık mesleği de dahil olmak üzere sağlık sistemindeki köklü değişiklikler nedeniyle, meslek etiğini belirleyen ve destekleyen bir sistem inşa ederek etiğe değer verme ihtiyacı bir zorunluluk haline geliyor; böylece eczacılar daha yetkin hale gelir ve etik kurallarla uyumlu hale gelir. Bu amaca, etik kodların sürekli olarak güncellenmesi, eczacıların profesyonelliklerinin değerlendirilmesi ve zorunlu konuların ölçülmesi ve eczacılık fakültelerinin müfredatına dahil edilmesi ile ulaşılabilir. Ancak Türkiye'de ve bazı Arap ülkelerinde eğitim ve uygulama sistemi ürün odaklı olmaya devam etti. Bu yüksek lisans tezinin temel amacı, profesyonelliğin boyutlarını tartışarak ve eczacıların profesyonelliğini değerlendirmek için bir araç bularak ve birden fazla ülkeyi eczacılarının profesyonelliği açısından karşılaştırarak profesyonelliğe ışık tutmaktır. Profesyonelliği beş ana boyut üzerinden değerlendiren 33 maddelik bir öz değerlendirme aracı olan profesyonellik değerlendirme aracı PAT kullanılmaktadır. Katılan eczacılar on dört ülkedendi, ancak sonuçlar ve tartışma için yalnızca Türkiye ve Suudi Arabistan katılımcıları dahil edildi çünkü her iki ülke de gerekli örneklem büyüklüğünü elde etti. Kesitsel bir veri toplama yöntemi kullanılmış, 440 eczacı katılım onayı için“katılıyorum”düğmesine basarak çalışmaya katılmayı kabul etmiş; sadece %38,18'i değerlendirmeyi sonuna kadar tamamlayarak veri analizine dahil edilmiştir. Toplanan verilere göre eczacılarımızın yüzde yetmiş beşini 33 maddelik araçtan aldıkları puana göre profesyonel kabul ettik. Birçok yasal ve kültürel farklılığa rağmen, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında eczacıların profesyonelliği açısından bir fark olmadığını ortaya koymak için Independent T-testi ve Multivariate varyans analizi MANOVA testi yapılmıştır. Tezin sonunda Türkiye'deki eczacılık camiasındaki profesyonel olmayan gözlemlere değinilmiş ve tartışma bölümünde yazar tarafından tartışılmıştır. Eczacılık camiası, eczacılık okulları ve alandaki araştırmacılar için öneriler ve yorumlar tartışma bölümünün son kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pharmacy philosophy has changed from product-oriented to patient-oriented in the last three decades. And due to the evolution of the medical field and the profound changes in the health system, including the pharmacy profession, the need to value ethics is becoming a necessity through building a system that determines and supports professional ethics; thus, pharmacists become more proficient and aligned with code of ethics. This aim can be achieved by continuously updating the ethical codes, evaluating pharmacists' professionalism, and measuring and incorporating mandatory subjects in the curriculum of pharmacy schools. However, in Türkiye and some Arab countries, the educational and practicing system continued to be product oriented. The main objective of this master's thesis is to shed light on professionalism by discussing its dimensions and finding a tool to evaluate pharmacists' professionalism and compare multiple countries regarding their pharmacists' professionalism. The professionalism assessment tool PAT is used, a 33-item self-evaluation tool that evaluates professionalism through five main dimensions. The participating pharmacists were from fourteen countries, but only Türkiye and Saudi Arabia participants were incorporated for the results and discussion because both countries achieved the required sample size. A cross-sectional data collection method was used, which resulted in 440 pharmacists have accepted to participate in the study by pressing“agree”for the participation consent; only 38.18% of them completed the evaluation to the end, thus being included in the data analysis. According to the collected data, we considered seventy-five percent of our pharmacists are professional according to their score from the 33-item tool. Despite a lot of legal and cultural differences, the Independent T-test and Multivariate analysis of variance MANOVA test have been carried out to reveal no difference between Türkiye's and Saudi Arabia's regarding the pharmacists' professionalism. At the end of the thesis, unprofessional observations in the pharmacy community in Türkiye were mentioned and discussed by the author in the discussion chapter. Recommendations and commentary for the pharmacy community, pharmacy schools, and researchers in the field have been pointed out in the last section of the discussion chapter.