Fabrication of carboxymethyl cellulose/gelatin/calcium phosphate cement/carbon nanomaterial scaffolds for bone regeneration
Kemik yenilenmesi için karboksimetil selüloz/jelatin/kalsiyum fosfat çimento/karbon nanomalzeme doku iskelelerinin üretimi
  1. Tez No: 838915
  2. Yazar: İLAYDA DURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kalsiyum fosfat çimentoların (CPCler) basma dayanımı ve osteojenik özellikleri yetersizdir.Bu tezde ilk olarak, CPClerin toz ve sıvı fazları optimize edilmiştir. Daha sonra, nanoelmas (ND) ve Fullerenol (Ful) karboksimetil selüloz/jelatin çimentolara sırasıyla basma dayanımı ve kemik oluşumunu arttırmak amacıyla eklenmiştir. Sonuçlara göre ND, CPClerin basma dayanımına etki etmemiş olup çimentoların katılaşma süresini azaltmıştır. ND'den farklı olarak Ful, çimentolara ağırlık/hacimce % 0.02, 0.04 ve 0.1 oranlarında eklenmiştir. Yüksek oranda Ful eklenmesi, çimentonun katılaşma süresini düşürmüştür ve bu da Ful'un hidroksil gruplarının hidrojen bağı yapmasıyla açıklanabilir. Reaktif oksijen türlerini tutabilme üzerine yapılan in vitro calışmalar, Ful'un çimentolara antioksidan özellik kattığını göstermiş ve en yüksek antioksidan özellikler ağırlık/hacimce % 0.02 ve 0.04 Ful konsantrasyonlarında görülmüştür. Ayrıca in vitro sitotoksisite çalışmaları, bu konsantrasyonların hucre canlılığını koruduğunu göstermiştir. Hatta bu konsantrasyonlarda Ful eklenmesi ile MC3T3-E1 pre-osteoblast hücrelerinin, osteojenik farklılaşması artmıştır. Bu sonuçlar, Ful katkılı çimentoların antioksidan aktivitesi ile osteojenik yeterlilikleri arasında bir ilgi olduğunu gostermiştir. Özetle bu calışma, CPC'lerin kemik oluşum uygulamalarindaki performansına ND ve Ful'un önemli etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Compressive strength and inherent osteogenic capacity of calcium phosphate cements (CPCs) remain relatively limited. In this thesis, first, powder and liquid phase of CPCs were optimized. After this, nanodiamond (ND) and Fullerenol (Ful) were incorporated into carboxymethyl cellulose/gelatin (CMC/Gel) CPCs to enhance their ability to promote compressive strength and bone formation, respectively. It was found that ND did not contribute to the compressive strength of CPCs in unfunctionalized form; however, it was efficient to reduce the setting time of cements. Besides ND, the biocompatible Ful particles were introduced into CPCs at concentrations of 0.02, 0.04, and 0.1 wt/v%. The addition of Ful at the highest concentration to CMC/Gel cements leaded to a decrease in setting times, attributed to enhanced hydrogen bonding facilitated by the hydroxyl groups of Ful. In vitro studies focusing on reactive oxygen species (ROS) scavenging demonstrated the antioxidant activity when Ful was incorporated into CMC/Gel cements and the scavenging capacity of the cement was highest for 0.02 and 0.04 wt/v% Ful concentrations. Additionally, in vitro cytotoxicity studies revealed that cements with 0.02 and 0.04 wt/v% Ful protected cellular viability. Furthermore, treating MC3T3-E1 pre-osteoblast cells with low-dose Ful cements leaded to an increase in osteogenic differentiation. These findings strongly suggest a correlation between the osteogenic abilities of Ful-loaded cements and their antioxidant activity levels. Thus, this study highlights the promising potential of ND and Ful for enhancing the performance of CPCs in bone reconstruction procedures.