Enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin ve plazmanın kıkırdak defekti üzerine etkileri: sıçan modelinde deneysel çalışma
Effects of injectable thrombocyte-rich fibrin and plasma on cartridge defect: experimental study in the rat model
- Tez No: 838914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RİVAZE KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deney Hayvanları Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deney Hayvanları Biyoloji ve Biyomedikal Uygulama Teknikleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Eklem kıkırdağı iyileşme kapasitesi oldukça düşük hiyalin kıkırdak yapıdaki bir dokudur. Hasarlı eklem kıkırdağı için tam anlamı ile optimal bir tedavi yöntemi tanımlanmış olmamasına rağmen, pratikte kullanılan cerrahi ve cerrahi dışı birçok yöntem mevcuttur. Bu amaçla enjekte edilebilir Plazma Zengin Fibrin in kıkırdak defektlerinin iyileşmesinde etkili bir uygulama olabileceği hipotez edilmiştir. Sıçan modeli olarak tasarlanan çalışmamızda, denekler 10 grupta ve her grupta 7 hayvan olacak şekilde ayrıldı. Bütün gruplarda sağ dizde troklea bölgesine 2mm çapında osteokondral defekt oluşturuldu. PRP (Trombositten Zengin Plazma) ve i-PRF( Enjekte Edilebilir Fibrin Zengin Plazma) gruplarına akut(kapsül kapatıldıktan hemen sonra) ve subakut(cerrahi işlem sonrası 3. Günde) uygulama yapıldı. Kontrol grubuna ise herhangi bir işlem uygulanmadı. Sıçanlar 3 ve 6 haftalık takip sonrası ötenazi edildi. İyileşmenin histolojik incelemesinde International Cartilage Repair Score-2 skorlama sistemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Articular cartilage is a hyaline cartilage tissue with a very low healing capacity. Although an optimal treatment method has not been defined for damaged articular cartilage, there are many surgical and non-surgical methods used in practice. For this purpose, it has been hypothesized that injectable Plasma Rich Fibrin may be an effective application in the healing of cartilage defects. In our study, which was designed as a rat model, the subjects were divided into 10 groups and 7 animals in each group. In all groups, a 2mm diameter osteochondral defect was created in the trochlea region of the right knee. PRP (Platelet Rich Plasma) and i-PRF (Injectable Fibrin Rich Plasma) groups were administered acutely (immediately after the capsule was closed) and subacute (on the 3rd day after the surgical procedure). No procedure was applied to the control group. Rats were euthanized after 3 and 6 weeks of follow-up. The International Cartilage Repair Score-2 scoring system was used for the histological examination of healing.