Türk Ceza Kanunu'nda dolandırıcılık suçu ve nitelikli halleri
The crime of fraud and its qualified conditions in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 838917
  2. Yazar: MAHMUT EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÖZTEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Mülga TCK ve 5237 sayılı TCK kapsamında malvarlığı aleyhine işlenen suçlardan olan dolandırıcılık, malvarlığına karşı işlenen suçlardan olmakla, mağdurun irade sakatlığına sebebiyet verecek hileli eylemlerde bulunulması suretiyle haksız menfaat temin edilmesi eylemidir. Çalışmamız kapsamında, dolandırıcılık suçunun farklı ülkelerdeki düzenlemelerine, diğer bazı suç ve kabahatler ile karşılaştırılmasına, suçun temel unsurlarına ve nitelikli hallerine ilişkin inceleme ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. TCK kapsamında yer alan dolandırıcılık suçunun nitelikli hallerine ilişkin sistematik bir düzenleme mevcut olmamakla, bazı nitelikli haller açısından failin kastının, bazıları açısından fail tarafından suçun işlenmesinde araç olarak kullanılan vasıtanın, bazı hallerde ise mağdurun konumu ve vasfının esas alındığı görülmektedir. Dolayısıyla, çalışmamızda dolandırıcılık suçunun nitelikli hallerinin de bu yönde değerlendirilmesi söz konusudur. Ayrıca, dolandırıcılık suçunun muhakeme usulüne, şahsi cezasızlık ve cezanın azaltılması gerektiren haller de çalışmamız kapsamında ayrıca irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fraud, which is one of the crimes committed against property within the scope of the repealed TPC and TPC numbered 5237, is an act of obtaining unfair advantage by committing fraudulent actions that will cause the victim's will power disability. Within the scope of our study, the regulations of the fraud crime in different countries, its comparison with some other crimes and misdemeanors, the basic elements of the crime and its qualified forms have been examined and evaluated. While there is no systematic regulation regarding the qualified cases of the fraud crime within the scope of the TPC, it is seen that the intent of the perpetrator in some qualified cases, the means used by the perpetrator as a tool in committing the crime in some cases, and the position and qualification of the victim in some cases. Therefore, in our study, it is also possible to evaluate the qualified forms of fraud crime in this direction. In addition, cases that require the trial procedure of fraud crime, personal impunity and reduction of punishment are also examined within the scope of our study.