Bilişim sistemleri aracılığıyla haksız yarar sağlama suçu
Crime of providing unforgettable benefit through it systems
- Tez No: 792602
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RUHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bilişim teknolojileri alanında yaşanan gelişmeler, aynı zamanda bilişim alanında işlenen suçlarda da artışa yol açmış; bu alanı haksız yarar elde etmek amacıyla kullanan kişileri çoğunlukla klasik suç tipleri çerçevesinde cezalandırmanın güçlüğü, yeni düzenlemeleri zorunlu hale getirmiştir. Bilişim alanında meydana gelen gelişmeler birçok alanda olduğu gibi, suçluluk alanında da etkilerini göstermiş; özellikle bu sektörde işlenen suçların kendine özgü niteliği, mevcut düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesine yol açmıştır. Teknolojide meydana gelen gelişmeler kötü niyetli kişilerce sistem boşluklarından ve insanların zafiyetlerinden yararlanılarak istismar edilmekte; maddi ve manevi kazanç sağlama arayışı içinde gerçekleştirilen değişik davranış biçimleri, TCK veya özel kanunlarda yer alan suç tipleri açısından farklı sonuçlar doğurmakta, bu durum eylemin nasıl cezalandırılacağı konusunda uygulamada duraksama ve cezalandırma boşluğu yaratmaktadır. Haksız yarar elde edilmesine ilişkin dolandırıcılık, hırsızlık gibi klasik suç tipleri yanında bilişim sistemleri üzerinden yeni suç işlenme biçimleri ortaya çıkmıştır. İşte bunlardan biri de Türk Ceza Kanunu'nun 244/4. maddesinde düzenlenen bilişim sistemleri aracılığıyla haksız yarar sağlama suçudur. Bu çalışmada, bilişim sistemlerinin kullanılmasıyla işlenen“başka bir suç oluşturmaması”şartına bağlı bilişim sistemleri aracılığıyla haksız yarar sağlama suç tipi incelenmiştir. Bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; bilişim sistemi, bilişim suçu kavramı, bilişim suçlarının işlenme biçimleri ile tarihsel gelişimi anlatılmıştır. İkinci bölümde; Türk Ceza Kanunu'nda bilişim sistemleri aracılığıyla haksız yarar sağlama suçu, madde 244/4 anlamında ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise anılan suçun özel görünüş şekilleri, yaptırım, soruşturma ve kovuşturma konusu işlenerek çalışmanın sonuç kısmında ise elde edilen bulguların incelemesi ve analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda haksız yarar sağlama suçunun tali norm olarak düzenlenmesi karşısında, bu suçla hukuki anlamda daha etkili mücadele edebilmek adına yapılması gereken düzenlemelere ve alınması gereken tedbirlere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Progress in the field of Information Technology, at the same time, in the area of Informatics has led to an increase in crime; in order to gain an unfair benefit of this space that people use mostly classic crime types within the framework of the challenges of punishment, has mandated new regulations. Developments in the field of Informatics in many fields, as the effects of guilt showed in the field; in particular the unique nature of the crimes in this sector, led to the revision of the existing regulations. Developments in technology are exploited by malicious people by taking advantage of system gaps and people's weaknesses; different forms of behavior carried out in search of material and moral gain have different consequences in terms of the types of crimes contained in the TCC or special laws, this creates a pause and punishment gap in practice about how to punish the act. In addition to the classic types of crimes such as fraud and theft related to obtaining unfair benefits, new forms of crime have emerged through information systems. One of them is 244/4 of the Turkish Criminal Code. it is a crime to provide unfair benefits through information systems regulated in the article. In this study, the crime type of providing unfair benefit through information systems, which is conditional on“not creating another crime”committed with the use of information systems, was examined. This work consists of three parts. In the first section; the information system, the concept of information crime, the forms of committing information crimes and their historical development are described. In the second section; In the Turkish Criminal Code, the crime of providing unfair benefits through information systems is dealt with in the sense of Article 244/4. In the third section, the special appearance forms of the mentioned crime, the subject of sanction, investigation and prosecution were committed, and in the final part of the study, the examination and analysis of the findings obtained were made. As a result of the study, suggestions were made for the regulations to be made and the measures to be taken in order to fight this crime more effectively in a legal sense in the face of the regulation of the crime of providing unfair benefits as a secondary norm.