Betonarme yapıların perdeli, çelik ve kompozit olarak modellenmesi
Modeling of reinforced concrete structures as framed, steel and composite
  1. Tez No: 838968
  2. Yazar: SELAHATTİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye' de yüksek katlı binalar incelendiğinde, betonarme yapılar ön plana çıksa da son yıllarda betonarme ve çelik malzemelerin bir arada kullanıldığı binalar da görülmektedir. Betonarme ve çeliğin malzeme özellikleri nedeniyle olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu iki malzeme birlikte kullanıldığında olumsuz etkiler azaltılabilir. Bu nedenle kompozit yapıların tasarımı ve hesabı ön plana çıkmaktadır. Ayrıca betonun basınç dayanımı ile çeliğin çekme dayanımı birlikte kullanılarak küçük kesitler elde etmek mümkündür. Bu çalışmada dört farklı kompozit kiriş tipinin Eurocode 4' e ve AISC360-16' ya göre tasarımı örneklerle açıklanmıştır. İlk örnekte kesme gecikmesi etkisindeki kesit, ikinci örnekte altıgen başlıklı kayma kaması bulunan kompozit kiriş, üçüncü örnekte mesnetlenmiş bir ikincil kompozit kiriş, dördüncü örnekte W(HEA) şekilli kiriş tasarımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
When high-rise buildings are examined in Turkey, although reinforced concrete structures come to the fore, there are also buildings where reinforced concrete and steel materials are used together in recent years. Reinforced concrete and steel have positive and negative effects due to their material properties. When these two materials are used together, negative effects can be reduced. For this reason, the design and calculation of composite structures come to the fore. In addition, it is possible to obtain small sections by using the compressive strength of concrete and the tensile strength of steel together. Thus, economic structures can be obtained by keeping the amount of other materials to be used and the floor thicknesses low. In this study, the design of four different composite beam types according to Eurocode 4 and AISC 360-16 is explained with examples. In the first example, the section under the effect of effective witdh, in the second example, arrangement of shear connectors in solid slab, in the third example a supported secondary composite beam and in the fourth example W-shaped(HEA) beam design is considered.