Kannabidiolün (CBD) CaCo-2 hücre hattına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cannabidiol (CBD) on CaCo-2 cell line
- Tez No: 838969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Geçmişten günümüze kadar bitkiler tıbbi amaçlı olarak kullanılmıştır. İçeriğinde bulunan sekonder metabolitler bitkinin yaşamını doğrudan etkilemez fakat çevre koşullarına dayanıklılık sağlamak ve savunma mekanizmalarında görev yapmaktadır. Bu metabolitler tedavi edici özellik taşımaktadır. Sekonder metabolitlerden olan kannabidiolün (CBD) endokannaboid sistemi (EKS) doğrudan ya da dolaylı yollarla etkileyebilmektedir. EKS CB-1 ve CB-2 reseptörlerini barındıran bir sistemdir. Bu reseptörler kanserli hücrelerde bulunmasıyla birlikte birçok araştırmanın konusu olmuştur. Bu tez çalışmasının amacı kolon kanseri CaCo-2 hücre hatlarında CBD etkisinin hücre canlılığı ve hücre apoptoz yolaklarında bulunan kaspaz-3, kaspaz-8 ve kaspaz-9 aktivitesinin incelenmesidir. Hücre canlılık yöntemlerinden biri olan MTT (3- (4,5-dimetiltiyazol 2-yl)-2,5-difeniltetrazolyum-bromür) testi ile inhibisyon konsantrasyon (IC 50 ) değeri 115.271 µM olarak tespit edilmiştir. Bu değerin 1/10 ve 1/100 oranındaki konsantrasyonlarda CBD'ye 24 ve 48 saat süreyle maruz kalan hücrelerde kaspaz aktiviteleri için ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, plants have been used for medicinal purposes. The secondary metabolites in its content do not directly affect the life of the plant, but serve in the defense mechanisms and provide resistance to environmental conditions. These metabolites have therapeutic properties. Cannabidiol (CBD), one of the secondary metabolites, can affect the endocannaboid system (ECS) directly or indirectly. ECS is a system that contains CB-1 and CB-2 receptors. These receptors have been the subject of many studies with their presence in cancerous cells. The aim of this thesis study is to investigate the effect of CBD on cell viability and caspase-3, caspase-8 and caspase-9 activity in cell apoptosis pathways in colon cancer CaCo-2 cell lines. Inhibition concentration (IC 50 ) value was determined as 115.271 µM by MTT (3-(4,5- dimethylthiazole 2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium-bromide) test, which is one of the cell viability methods. ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) test was applied for caspase activities in cells exposed to CBD at concentrations of 1/10 and 1/100 of this value for 24 and 48 hours.