Adölesan çağı kız ve erkeklerde kardiyovasküler uygunluk ve vücut kompozisyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cardiovascular fitness and body composition in adolescent girls and boys
  1. Tez No: 838985
  2. Yazar: HACI ÖMER ZİYANAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN REVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırmada adölesan dönemi kız ve erkeklerde kardiyovasküler uygunluk ve vücut kompozisyonu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Kumluca Çok Programlı Lisesinde okuyan 9-10-11-12. sınıflarında okuyan 14-18 yaş arasındaki erkek ve kız olmak üzere toplam 169 öğrenci katılmıştır. Deneklerin vücut ağırlığı ve boy uzunluğu, bel, karın ve kalça çevresi ölçümleri ve 1600m koş/yürü testi ölçümleri yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki pearson korelasyon katsayısı ile belirlenmiş ve pearson korelasyon matrisi kullanılmıştır. Person korelasyon katsayısının 0,00-0,25 aralığı çok zayıf, 0,26-0,49 aralığı zayıf, 0,50-0,69 aralığı orta, 0,70-0,89 aralığı yüksek, 0,90-1,00 aralığı çok yüksek olarak yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, kızlarda maksimal oksijen tüketimi (maksVO2) ile vücut ağırlığı (r= -0,77), beden kütle indeksi (r= -0,88), bel çevresi (r= -0,74), kalça çevresi (r= -0,79) ve karın çevresi (r= -0,76) arasında negatif yönde yüksek düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Erkeklerde ise maksVO2 ile beden kütle indeksi (r= -0,76) ve karın çevresi (r= -0,70) arasında negatif yönde yüksek düzeyde, vücut ağırlığı (r= -0,60), bel çevresi (r= -0,62) ve kalça çevresi (r= -0,56) arasında ise negatif yönde orta düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kız ve erkeklerde kardiyovasküler uygunluk ile vücut kompozisyonu arasında benzer ilişkiler olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between cardiovascular fitness and body composition in adolescent girls and boys. 9-10-11-12 students studying at Kumluca Multi-Program High School were included in the research. A total of 169 students, male and female, between the ages of 14-18, studying in the 2nd grade, participated in the study. The subjects' body weight and height, waist, abdominal and hip circumference measurements and 1600m run/walk test measurements were taken. The relationship between variables was determined by the pearson correlation coefficient and the pearson correlation matrix was used. Person correlation coefficient range of 0.00-0.25 is very weak, range of 0.26-0.49 is weak, range of 0.50-0.69 is medium, range of 0.70-0.89 is high, range of 0.90-1, The 00 range was interpreted as too high. According to the findings of the study, in girls, maximal oxygen consumption (maxVO2) and body weight (r = -0.77), body mass index (r = -0.88), waist circumference (r = -0.74), hip circumference (r = -0.79) and abdominal circumference (r = -0.76). In men, the relationship between maxVO2 and body mass index (r = -0.76) and abdominal circumference (r = -0.70) was negatively high, while body weight (r = -0.60) and waist circumference (r = -0). A moderate negative relationship was detected between (0.62) and hip circumference (r = -0.56). As a result, it can be said that there are similar relationships between cardiovascular fitness and body composition in girls and boys.