Küresel habercilik ve dış politika: Zeytin Dalı Harekatının küresel medyada ele alınışının karşılaştırmalı analizi
Global journalism and foreign policy: A comparative analysis of the coverage of Operation Olive Branch in the global media
  1. Tez No: 838990
  2. Yazar: EKİN BAHAR İLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA HEPKON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Küreselleşme, son yılların en popüler konularından biridir ve akademik, siyasi çevrelerde birçok boyutuyla tartışılmaktadır. Bazı yazarlar, küreselleşmeyi geçmişte başlamış bir sürecin devamı olarak görürken, diğerleri ise son çeyrek yüzyılda özellikle enformasyon teknolojileri ile birlikte farklı bir süreç olarak tanımlamaktadır. Küreselleşme olgusu, medyada da önemli etkileri vasıtasıyla değişime yol açmıştır. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de haber medyasıdır. Küreselleşmenin haber medyası üzerindeki etkisine ilişkin iki farklı görüş mevcuttur. Bunlardan bir tanesi küresel haber içeriklerinin yer aldığı tek tip bir medya yapısı olduğu diğeri ise haber medyasının yer aldığı ülkenin ulusal çıkarları doğrultusunda hareket ettiğidir. Bu araştırmada iktidarların küresel olarak nitelendirilen haberlere kendi dış politikaları çerçevesinde bir yönlendirmede bulunup bulunmadıkları analiz edilmiştir. Bu analiz, Türkiye'nin 2018 yılının Ocak ayında Suriye'nin Afrin kentine düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı üzerinden yapılmıştır. Bu doğrultuda, harekatın tarafı olan Türkiye ile harekatla yakından ilgisi bulunan ABD ve Rusya'nın harekatla ilgili yapmış oldukları açıklamaların içerikleri her üç ülkenin dışişleri bakanlıklarının web sitelerinden incelenmiştir. Bununla birlikte, her üç ülkenin, küresel habercilik yaptıklarını öne süren yayın kuruluşlarına ait web siteleri www.trtworld.com, www.cnn.com ve www.sputniknews.com'da yer alan haber içerikleri, harekatın başladığı 20 Ocak 2018 tarihiyle son erdiği 24 Mart 2018 tarihleri arasında inceleme kapsamına alınmıştır. Söz konusu ülkelerin harekata ilişkin politikalarının haber içeriklerine bir yansımasının olup olmadığı İçerik Analizi yöntemiyle incelenmiş; Nvivo 12 programı aracılığıyla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz neticesinde elde edilen verilere göre, her üç ülkenin dışişleri bakanlıkları tarafından yapılan açıklamaların, bu ülkelerde yer alan medya kuruluşlarının yer verdiği haber içerikleriyle büyük benzerlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization is one of the most popular topics in recent years and is being discussed in academic and political circles with many dimensions. While some writers view globalization as a continuation of a process that started in the past, others define it as a different process, especially with information technologies, in the last quarter century. The phenomenon of globalization has brought about changes through its significant effects on the media. One of the most important of these is the news media. There are two different views on the impact of globalization on the news media. One is that there is a uniform media structure that includes global news content, while the other is that the news media operates in line with the national interests of the country it is in. In this research, it has been analyzed whether governments influence the news that is globally characterized, within the framework of their own foreign policies. This analysis was carried out on the basis of the Operation Olive Branch carried out by Turkey in the Syrian city of Afrin in January 2018. In this regard, the statements made by Turkey, which was actively involved in the operation, the United States and Russia which has a close connection to the operation have been examined through the official websites of the foreign ministries of these three countries. In addition, news content on the websites of the broadcasting organizations claiming to do global journalism in all three countries, www.trtworld.com, www.cnn.com, and www.sputniknews.com, was examined between the dates of January 20, 2018, when the operation started, and March 24, 2018, when it ended. The Content Analysis method is used in the study which examined whether there is any reflection of the policies of the relevant countries regarding the operation in the news content and it has been comparatively analyzed through the Nvivo 12 program. As a result of the analysis, it was determined that the statements made by the foreign ministries of all three countries showed great similarity with the news content included in the media organizations in these countries.