Sayısal filtrelerin tasarımı ve mikrobilgisayar ile gerçekleştirilmesi
Digital filter design and microprocessor implementation
- Tez No: 83900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEVDET İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAYISAL FİLTRELERİN TASARIMI VE MİKROBİLGİSAYARLARLA GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Hakan Aydın Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 73 Sayısal işaret işlemenin amaçlarından biri sonuçta belirli özellikleri olan bir dizi elde edecek biçimde sayılardan oluşan bir dizinin işlenmesi için bir algoritma veya bir aygıt tasarlamaktır. Bu aygıt veya algoritma sayısal filtre olarak adlandırılır. Sayısal filtre tasarımında temel amaç verilen bir frekans özelliklerinin yaklaşık olarak, z domeninde rasyonel bir transfer fonksiyonu biçiminde elde edilmesidir. Sayısal filtrenin gerçekleştirilmesi yazılım ve donanım olmak üzere iki biçimde olabilir. Yazılım yönteminde sayısal bilgisayar filtreyi simule etmekte kullanılabilir. Donanımda ise, sayısal filtrenin devre yapısı özel amaçlı bir aygıta dönüştürülür. Sayısal filtreyi tanımlayan fark denklemleri çarpma, toplama ve zaman gecikmesi işlemlerinden oluşur ve bir mikrobilgisayar ile gerçekleştirilir. Bu tezde, sayısal filtrelere ait temel yaklaşık metotları, bilgisayarla C dili ve C++ derleyicisi kullanılarak programlanmış, AX5412 yüksek hızlı veri kartı ve ses dosyalan kullanılarak benzetim sonuçlarının başarısı gözlenmiştir. Programda verilen filtre geçiş karakteristikleri göz önünde bulundurularak, istenilen yaklaşıklık metodu ile transfer fonksiyonu elde edilmekte ve filtrenin genel karakteristikleri gözlenebilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Filtre tasarımı, sayısal filtreler,tekrarlı filtreler, tekrarsız filtreler genlik karakteristiği, faz karakteristiği, gecikme karakteristiği, yaklaşıklık/, sayısal sinyal işleme(DSP).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DIGITAL FILTER DESIGN AND MICROPROCESSOR IMPLEMENTATION Hakan Aydın Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences. Department of Electrical-Electronic Engineering 1999, Page: 73 Fundamental aim of digital filter design is to obtain a rational transfer function in z domain which approximates a given frequency specification. Digital filter implementation can exist in two forms as hardware and software. While software implementation a PC can be used to simulate the filter, in hardware implementation circuit topology of the filter is transformed to a special purpose device. Difference equations that governs the digital filter consist of multiplication, addition and time delay and can be simulated via a microcomputer. In this study, basic approximate methods for digital filters are coded using C compiler and the results are checked using AX5412 High Speed Data Acquisition Board and voice files. Program can obtain desired transfer function considering filter transition characteristics given an input to the program and general characteristics of the filter can be observed. KEY WORDS: Filter design, digital filters, nonrecursive filters, recursive filters, amplitude characteristics, phase characteristics, delay characteristics, approximate, digital signal processing (DSP).