Türkiye için ulusal ölçekte google earth engine ile uzaktan algılama modeli oluşturulması
Developing a model in google earth engine for comprehensive national Türkiye using remote sensing
  1. Tez No: 839007
  2. Yazar: MERVEGÜL AYKANAT ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GORDANA KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Su kaynakları, iklim değişikliği ve antropojenik faaliyetler nedeniyle azalmakta ve bu durum acil önlem alınmasını gerektirmektedir. Su kaynaklarımızı korumanın ilk adımı, onları dikkatli ve sürdürülebilir bir şekilde yönetmektir. Bunu başarmak için su kaynakları düzenli olarak izlenmeli, haritalanmalı ve değerlendirilmelidir. Ulusal su haritalarını geleneksel yöntemlerle güncellemek için bir çok engel vardır. Uzaktan algılama alanındaki son gelişmeler sayesinde engellerin çoğu giderilmiştir. Bu çalışmada,Türkiye'nin ulusal iç sularının haritasını çıkarmaya yönelik bir uygulama geliştirmek için Google Earth Engine'e (GEE) entegre edilen uzaktan algılama verilerinden yararlanılmıştır. Bunu başarmak için, yakın zamanda geliştirilen Çok Bantlı Su İndeksi (Multi Band Water Index-MBWI) GEE'de Sentinel-2 uydu görüntüleri kullanarak araştırılmış ve tüm Türkiye'ye uygulanmıştır. Sonuçlar; GEE'nin büyük miktarda uydu verisi ile umut verici bir uygulama olduğunu ve su kütlelerini ulusal ölçekte haritalandırdığını, güncel su bilgileri gerektiren çeşitli idari uygulamalar için yararlı olabileceğini ve geliştirilen uygulama farklı çalışma alanları üzerinde konumsal-zamansal analizler için kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Water resources are becoming scarce due to climate change and anthropogenic activities and require urgent precaution. The first step to protect our water resources is to manage them carefully and in a sustainable way. In order to achieve this, the water sources must be monitored, mapped and evaluated regularly. It may be challenging to keep the national water maps updated by traditional methods. Thanks to the latest developments in the field of remote sensing area, most of the obstacles have been fixed. In this study, to create the map of Turkey's National inner waters, the remote sensing data integrated into Google Earth Engine (GEE) were used to develop an application. For this purpose, the recently developed Multi-Band Water Index (MBWI), was used over Sentinel-2 satellite images at GEE to all Türkiye. The results showed that; GEE is a promising application with large amounts of satellite data and can accurately extract water bodies on a national scale, can be useful for a variety of administrative applications that require up-to-date water information, and the developed application can be used for spatiotemporal analysis across different fields of study.