Hemşirelerin ameliyat öncesi tüy temizliği ile cerrahi alan enfeksiyonunu önlemeye yönelik bilgi ve uygulama düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and practice levels of nurses on prevention of surgical ste infections through pre-operative feather cleaning
  1. Tez No: 839006
  2. Yazar: HATİCE HİLAL CANGİ AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, bir devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin ameliyat öncesi tüy temizliği ile cerrahi alan enfeksiyonunu önlemeye yönelik bilgi ve uygulama düzeylerini değerlendirmek amacı ile planlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan araştırma, 01/02/2023-01/05/2023 tarihleri arasından Turhal Devlet Hastanesinde çalışan 123 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçiminde, evreni bilinen örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonrası etki büyüklüğü (post hoc) güç analizi yapıldığında örneklem sayısının yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın verileri 'Tanıtıcı Bilgiler Formu' ve 'Hemşirelerin Ameliyat Öncesi Tüy Temizliği ile Cerrahi Alan Enfeksiyonunu Önlemeye Yönelik Bilgi ve Uygulama Düzeylerini Değerlendirme Formu' kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde vb.) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the knowledge and practice levels of nurses working in a state hospital regarding preoperative feather cleaning and the prevention of surgical site infection. The descriptive and cross-sectional study was conducted with 123 nurses working in Turhal State Hospital between 01/02/2023 and 01/05/2023. A sampling method from the known universe was used in sample selection. When the effect size (post hoc) power analysis was performed after the research, it was concluded that the sample size was sufficient. The data for the study were collected face-to-face using the 'Introductory Information Form' and the 'Form for Assessing Nurses' Knowledge and Practice Levels for Preoperative Hair Cleaning and Prevention of Surgical Site Infection'. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS 21.0 package program. Descriptive statistics (number, percentage, etc.) were used to analyze the data.