COVİD-19 pandemisi bir yıllık dönemi ile bir yıl öncesierişkin yoğun bakımlarındaki ölüm nedenlerininkarşılaştırılması
Comparison of causes of death in adultintensive care units between the one-year period of the COVİD-19 pandemic and one year prior
- Tez No: 839038
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Geçtiğimiz üç yılda Çin'in Wuhan kentinden ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi, tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştır. Maske kullanımı, sosyal mesafe, sokağa çıkma yasağı gibi tedbirler alınması toplumun sosyal dinamiklerinde değişiklikler oluşturmuştur. Ölüm nedenleri ve bu nedenlerin istatistikleri, bir popülasyonun içinde bulunduğu sosyal ve sağlık durumunun anlaşılmasında önemlidir. Ciddi mortaliteye neden olan böyle bir pandeminin ölüm nedenlerinde yaptığı değişiklik merak konusu olmuştur. GEREÇ VE YÖNTEM: Pandemi öncesi ve sonrası birer yıllık süreçte Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi erişkin yoğun bakımlarında ölen hastaların yoğun bakım notları, konsültasyon sonuçları, radyoloji ve laboratuvar tetkikleri, COVID-19 PCR sonuçları yaş, cinsiyet parametreleriyle beraber geriye dönük olarak incelenmiştir. Elde edilen verilerin SPSS 22. ile istatistiksel analizleri yapılmıştır. BULGULAR: Çalışma, dahil edilme kriterlerini karşılayan pandemi öncesi 831, pandemi sonrası 989 olmak üzere toplam 1820 hasta ile gerçekleştirilmiştir. COVID sonrası dönemde toplam ölüm sayısının arttığı, COVID-19' a bağlı ölümlerin erkeklerde daha fazla olduğu görülmüştür. SONUÇ: Bu ve benzeri çalışmalardaki ölüm istatistikleri sağlıkta etkili kaynak dağıtımında ve alınacak önlemler hakkında fikir verici olabilir. ANAHTAR KELİMELER: COVID-19; Ölüm nedenleri, Acil servis
Özet (Çeviri)
AIM: In the past three years, the COVID-19 pandemic, which originated from the city of Wuhan in China, has had a widespread impact on the entire world, leading to the loss of millions of lives. Measures such as mask usage, social distancing, and lockdowns have caused changes in the social dynamics of societies. Understanding the causes of death and the statistics related to these causes is crucial for comprehending the social and health conditions within a population. The changes in the causes of death brought about by such a pandemic, which has led to significant mortality, have raised curiosity. MATERIALS and METHODS: The intensive care notes, consultation results, radiology and laboratory tests, and COVID-19 PCR results of patients who died in the adult intensive care units of Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital have been retrospectively examined for a period of one year before and after the pandemic. The obtained data were subjected to statistical analysis using SPSS 22, considering parameters such as age and gender. RESULTS:The study was conducted with a total of 1820 patients, including 831 before the pandemic and 989 after the pandemic, who met the inclusion criteria. It was observed that the total number of deaths increased in the post-COVID period, and deaths related to COVID-19 were higher in males. CONCLUSIONS: The death statistics from this and similar studies can be informative regarding effective resource distribution in healthcare and the measures to be taken. KEYWORDS: COVID-19; Causes of death ; Emergency Medicine