Genç erişkinlerde yüzlerden duyguları tanımlama testinin geliştirilmesi
The development of facial emotion identification test in young adults
  1. Tez No: 839080
  2. Yazar: FATMA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Duygular ilk olarak insanların yüz ifadelerine yansımakta ve yüz bölgesi duyguların tanınmasında önemli bir role sahip olmaktadır. Bu noktadan hareketle“Genç Erişkinlerde Yüzlerden Duyguları Tanımlama Testi (GEDTT)”geliştirilmesi, güvenirlik ve geçerliliğinin tespit edilmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi, İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören 18-25 yaş aralığında 370 genç erişkin bireyden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında katılımcılara sosyodemografik bilgi formu verilmiş ve GEDTT test-retest uygulaması yapılmıştır. Ayrıca Türk Toplumunda Sağlıklı Bireylerin Yüzlerinden Oluşan Duyguları Tanımlama Testi (TTDTT), Yüzde Dışavuran Duyguların Tanınması Testi (YDTT), Toronto Empati Ölçeği (TEÖ) ve Tromso Sosyal Zekâ Ölçeği (TSZÖ) uygulanmıştır. Çalışmaya ait verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum) ve araştırmanın temel amacı olan GEDTT ölçeğinin güvenirlik ve geçerliliğinin ortaya konulmasında temel analitik strateji olarak benimsenen Çoklu Nitelik Çoklu Yöntem (ÇNÇY) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotions are first reflected in people's facial expressions and the facial area has an important role in recognizing emotions. From this point of view, this study was conducted in order to develop the“The Test of Identification Facial Emotions in Young Adults (GEDTT)”and to determine its reliability and validity. The sample of the study consists of 370 young adult individuals between the ages of 18-25, studying at a foundation university in Istanbul. Sociodemographic information forms are given to the participants in the study. GEDTT test-retest application is performed. In addition, Emotion Identification Test from Facial Expressions of Healthy Individuals in Turkish Society (TTDTT), Facial Emotion Identification Test (FEIT), Toronto Empathy Scale (TES) and Tromso Social Intelligence Scale (TSIS) were applied. While evaluating the data, descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum) and Multiple Attribute Multiple Method (WPSM), which was adopted as the basic analytical strategy, were used to demonstrate the reliability and validity of the GEDTT scale, which is the main purpose of the study.