Boks, kick boks, muay thai, taekwondo, bjj, judo  sporcularında ve antrenörlerinde sporcu beslenme bilgi düzeyi ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Box, kick box, muay thai, taekwondo, bjj, in judo athletes and trainers athlete nutritional knowledge level and nutritionexamination of habits
  1. Tez No: 839081
  2. Yazar: ELİF GÖKÇE YAZMACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sporcuların başarısı ile beslenmenin doğrudan ilişkili olduğu yapılan araştırmalarla birçok kez kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, son zamanlarda sporcu beslenmesine olan ilgi hızla artmakta, ancak bilgi kirliliği de yaygınlaşmaktadır. Bu araştırmada, boks, kickboks, judo, taekwondo, bjj, muay thai mücadele sporcularının ve antrenörlerinin beslenme bilgi düzeyleri ve beslenme alışkanlıkları incelenmiştir. Araştırmada sporcu beslenmesine ilişkin bilgi düzeyi, Sporcu Beslenme Bilgisi Ölçeği (SBBÖ) kullanılarak ölçülmüştür. Çalışma kesitsel tipte bir araştırma olup, İstanbul'da mücadele sporlarıyla aktif ilgilenen 210 yetişkin amatör ve profesyonel sporcu ve antrenörleri içermektedir. Araştırmanın sonucunda, profesyonel olarak mücadele sporlarıyla ilgilenen veya antrenörlük yapan bireylerin sporcu beslenmesine ilişkin soruların %34,8'una doğru yanıt verdiği; amatör olarak mücadele sporlarıyla ilgilenenlerin ise soruların %35,5'ine doğru yanıt verdiği belirlenmiş ve aralarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Antrenörlük süresi 3 yıldan fazla olanların, beslenmesini çok iyi olarak nitelendirenlerin, beslenme önerisi alanların ve sporcu beslenmesiyle ilgili kurs/seminere katılanların genel bilgisinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Genel anlamda sporcuların beslenmeye ilişkin bilgi düzeylerinin oldukça düşük olduğu ve daha önce beslenmeye ilişkin eğitim alsalar dahi bunun yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle profesyonel olarak mücadele sporlarıyla ilgilenen kişilerin sporcu beslenmesi hakkında daha çok eğitim almaları ve çoğu takım sporlarında olduğu gibi bireysel sporlarda da sporcu diyetisyenleriyle mutlaka desteklenmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been proven many times by researchers that nutrition is directly related to the success of athletes. However, recently, interest in sports nutrition has been increasing rapidly, but information pollution has also become widespread. In this study, nutritional knowledge levels and eating habits of boxing, kickboxing, judo, taekwondo, bjj, muay thai combat athletes and trainers were examined. In the study, the level of knowledge about athlete nutrition was measured using the Sports Nutrition Knowledge Scale (SSBS). The study is a cross-sectional type of research and includes 210 adult amateur and professional athletes and trainers who are actively involved in combat sports in Istanbul. As a result of the research, it was found that individuals who are professionally engaged in combat sports or coaching gave correct answers to 34.8% of the questions about athlete nutrition; It was determined that those who were interested in combat sports as amateurs answered 35.5% of the questions correctly and there was no significant difference between them. It has been determined that the general knowledge of those who have more than 3 years of coaching, who describe their nutrition as very good, who receive nutritional advice and who attend courses/seminars on sports nutrition was higher than others. In general, it has been concluded that the knowledge level of the athletes about nutrition is quite low and even if they have received training on nutrition before, this is insufficient. It is recommended that especially those who are professionally interested in combat sports should receive more training on sports nutrition and be supported by sports nutritionists in individual sports, as in most team sports.