Atatürk Baraj gölü Bozova bölgesinde kullanılan balık yakalama aletlerinin yapısı ve verimlilikleri
The Structure and performance of fishing gears using in Bozova region of Atatürk dam lake
- Tez No: 83909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
111 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ATATÜRK BARAJ GÖLÜ BOZOVA BÖLGESİNDE KULLANILAN BALIK YAKALAMA ALETLERİNİN YAPISI VE VERİMLİLİKLERİ Ahmet ÇELİK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 93 Bu araştırma, Şubat 1998 - Nisan 1999 tarihleri arasında Atatürk Baraj Gölü Bozova Bölgesinde kullanılan balık yakalama aletlerinin yapısı ve verimliliklerini ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Çalışmada, Bozova Bölgesinde genellikle, balık yakalama aletlerinden sade ağlar tespit edilmiştir. Sade ağlara ilave olarak fanyalı ağlar, çekme ağları ve paraketalar da kullanılmaktadır. Bu balık yakalama aletleri ile Bozova Bölgesinden bir avlanma sezonunda 446.701 ton balık istihsal edildiği belirlenmiştir ( 29.97 ± 13.46 kg / hektar / yıl ). Anahtar Kelimeler : Atatürk Baraj Gölü, Bozova, Sade ağ, Fanyalı ağ, Çekme ağ, Paraketa, İstihsal.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis THE STRUCTURE AND PERFORMANCE OF FISHING GEARS USİNG ÎN BOZOVA REGION OF ATATÜRK DAM LAKE Ahmet ÇELİK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fish Catching Technique and Fish Processing Technology 1999, Page: 93 This research was carried out to determine the structure and performance of fishing gears used in Bozova Region of Atatürk Dam Lake, between February 1998 and April 1999. In the study, from fishing gears gillnets were mostly determined in Bozova Region. In addition to gillnets used tifana type of trammel nets, seine nets and longlines. During a fishing season from Bozova Region total 446.701 tons fish have been catched with this fishing gears ( 29.97 ± 13.46 kg / hectare / year ). Key Words : Atatürk Dam Lake, Bozova, Gillnet, Trammelnet, Seine net, Longline, Production.