Kırım-kongo kanamalı ateşi ve ensefalit ön tanılı hastalarda flavivirüs, bunyavirüs ve alfavirüs varlığı ve kırım-kongo kanamalı ateşi ön tanılı hastalarda kene kaynaklı ensefalit virüsü antikor sıklığının araştırılması
The presence of flaviviruses, bunyaviruses, and alphaviruses in patients pre-diagnosed with crimean-congo hemorrhagic fever and encephalitis, and investigation of tick-borne encephalitis virus antibody frequency in pre-diagnosed crimean-congo hemorrhagic fever patients.
  1. Tez No: 839107
  2. Yazar: MURTAZA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF ELALDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), kanama ile seyreden, önemli morbidite ve mortaliteye neden olabilen bir viral hastalıktır. Ayırıcı tanısında hematolojik hastalıkların yanı sıra diğer viral hastalıklar bulunmaktadır. KKKA ön tanısı ile takip edilen bazı hastalara tanı konulamamaktadır. Bu çalışmada KKKA olarak değerlendirilmeyen hastalarda ve tanı konulamayan ensefalit hastalarında Batı Nil virüs (BNV), Sandfly Fever Sicilya virüs (SFSV), Toscana virüs (TOSV), Rift Vadisi ateş virüsü (RVFV), Chikungunya virüs (CHIKV) ve Jingmen kene virüs (JMTV) varlığı moleküler yöntem ile araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca KKKA ön tanısı ile takip edilen hastalarda Kene kaynaklı ensefalit virüs (TBEV) için seroprevalans araştırılması da amaçlanmıştır. Çalışmaya 01 Nisan 2020 ile 31 Eylül 2022 tarihleri arasında KKKA ön tanısı ile takip edilen 152 ve ensefalit ön tanısı ile takip edilen 7 hasta ayrıca TBEV seroprevalansının araştırılması için 01.04.2021 ve 31.09.2021 tarihleri arasında 272 hasta dâhil edilmiştir. TBEV için seroprevalans araştırılması için çalışmaya dahil edilen 272 hastanın büyük çoğunluğu kırsal bölgeden gelen ve çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan popülasyondan oluşmaktaydı. Toplam 272 hastanın serum örnekleri ELISA Anti-TBEV IgG (Euroimmun, Almanya) açısından negatif olarak değerlendirildi. Ayrıca virolojik ve serolojik olarak KKKA negatif olarak değerlendirilen 152 hasta ve ensefalit ön tanılı 7 hastada BNV, SFSV, TOSV, RVFV, CHIKV ve JMTV için hedef gen bölgeleri gerçek zamanlı RT-PCR SYBR Green (Qiagen, Almanya) yöntemi ile araştırıldı ve KKKA ön tanılı 2 hastaya Batı Nil ateşi (BNA) tanısı konuldu. Sonuç olarak KKKA ön tanılı hastaların ayırıcı tanısında BNA tanısı mutlaka akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) is a viral disease that progresses with bleeding and can cause significant morbidity and mortality. The differential diagnosis includes other viral diseases as well as hematological diseases. Some patients who are followed up with a preliminary diagnosis of CCHF cannot be diagnosed. This study aimed to investigate the presence of West Nile virus (WNV), Sandfly fever Sicily virus (SFSV), Toscana virus (TOSV), Rift Valley fever virus (RVFV), Chikungunya virus (CHIKV) and Jingmen tick virus (JMTV) in patients not evaluated as CCHF and in undiagnosed encephalitis patients using molecular methods It was also aimed to investigate the seroprevalence of Tick-borne encephalitis virus (TBEV) in patients followed with a preliminary diagnosis of CCHF.. The study included 152 patients who were followed with a preliminary diagnosis of CCHF and 7 patients who were followed with a preliminary diagnosis of encephalitis between 01 April 2020 and 31 September 2022, and 272 patients between 01.04.2021 and 31.09.2021 to investigate TBEV seroprevalence. The majority of the 272 patients included in the study to investigate seroprevalence for TBEV were from rural areas and engaged in farming and animal husbandry. Serum samples of a total of 272 patients were evaluated as negative for ELISA Anti-TBEV IgG (Euroimmun, Germany). In addition, target gene regions for WNV, SFSV, TOSV, RVFV, CHIKV and JMTV were investigated by real-time RT-PCR SYBR Green (Qiagen, Germany) method in 152 patients who were virologically and serologically evaluated as CCHF negative and 7 patients with a preliminary diagnosis of encephalitis, and 2 patients with a pre-diagnosis of CCHF were diagnosed with WNF. As a result, the diagnosis of WNF should be kept in mind in the differential diagnosis of patients with a preliminary diagnosis of CCHF.