Kırım kongo kanamalı ateşi hastalarında mortalite ileilişkili risk faktörleri ve viral yükün klinik velaboratuvar özellikleri ile ilişkisi
Mortality related risk factors in crimean congo hemorrhagic fever and relation between viral load and clinical and laboratory features
- Tez No: 651497
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE RAHMET GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Viral kanamalı ateşler arasında dünyada en geniş coğrafyada görülen ve ülkemizde endemik olan Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA), asemptomatik seyrin yanında hastalığa özel olmayan bulgular ve ciddi kanamalarla seyredip mortal sonuçlanabilen geniş bir hastalık spektrumuna sahiptir. Çalışmamızda KKKA'da mortalite ile ilişkili risk faktörleri ve viral yük düzeyinin klinik, laboratuvar parametreleri ve prognoz ile ilişkisi araştırılmıştır. Haziran 2008 – Eylül 2013 tarihleri arasında kliniğimizde KKKA tanısı ile takip edilen toplam 126 hasta incelemeye dahil edilmiştir. Vakaların %84.8'i çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşırken, kene teması %62.6 oranında görülmüştür. Çalışmamızda vaka-ölüm oranı %11.1 olarak saptanmıştır. Sağ kalan ve ölen hastalar klinik özellikler açısından incelendiğinde kanama, ishal, bilinç değişikliği ve nöbet geçirme ölen hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde sık saptanmıştır (p1130 U/L, ALT > 490 U/L, CPK > 505 U/L, LDH > 980 U/L, Plt sayısı < 23x103 /l, kreatinin>1.4 mg/dl, INR > 1.3, D-dimer > 7100 ng/dl ve viral yük> 1.03x 108kopya/ml olmasının hastalarda sağ kalımı belirgin şekilde olumsuz etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crimean Congo hemorrhagic fever (CCHF), which is endemic in our country, is the widest spread of the viral hemorrhagic fevers. CCHF can be asymptomatic with non-specific signs or it may progress with bleeding and cause mortality. In our study mortality related risk factors in CCHF and relation of viral load with mortality and clinical and laboratory findings were evaluated. A total of 126 patients that were treated in our clinic with diagnosis of CCHF between June 2008 and September 2013 were included in the study. Farmers constituted 84.8% of the patients and 62.6% of the patients had tick bite history. In our study, mortality rate was 11.1%. When groups of patients who survived and died were evaluated in terms of clinical findings; bleeding, diarrhea, unconsciousness, and seizure were significantly more common among patients who died (p1130 U/l, ALT > 490 U/l, CPK > 505 U/l, LDH > 980 U/l, platelet count < 23x103 /l, creatinin > 1.4 mg/dl, INR > 1.3, D-dimer > 7100 ng/dl and viral load > 1.03x 108 copy/ml. Patients were categorized according to their viral load with a cut-off value of 108 copy/ml and compared for their clinical and laboratory findings. While no significant differences were found for frequency of fever, myalgia, nausea and vomiting and abdominal pain; patients with 108 copy/ml or higher viral load had diarrhea, headache and unconsciousness significantly more frequently. Among clinical findings; bleeding, seizure and haemodialysis were significantly more frequent in patients with viral load 108 copy/ml or higher (p 108 copy/ml. In conclusion, our study shows that viral load is the most effective parameter on mortality and as viral load increases survival rate significantly decreases. We found severe clinical presentation and bleeding in patients with high viral load.