Sistemik inflamasyon indeks değerinin abortus imminens prognozunu öngörmedeki rolü
The role of systemic inflammation index value in predicting abortion imminence prognosis
- Tez No: 839125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmanın amacı, 12 hafta ve altında abortus imminens tanısı alan gebelerde sistemik inflamasyon indeks değerinin (SIRI) gebelik prognozunu predikte etmede bir belirteç olarak rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Bu çalışma; Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları Polikliniklerinde 1 Temmuz 2019- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında yapılan retrospektif kesitsel bir çalışmadır. Araştırmaya, bu tarihler arasında ≤12 hafta abortus imminens tanısı alıp abort eden gebeler (çalışma grubu, n=83) ile, ≤12 hafta altında abortus imminens tanısı alıp gebeliği sağlıklı devam eden gebelerden (kontrol grubunu oluşturmakta, n=120), dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini taşıyan 203 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, obstetrik sonuçları, doğum şekli, hastaneye başvurusundaki gebelik haftası, sağlıklı gebelik olarak devam ettiyse doğum haftası, abort ettiyse abort ettiği hafta ve alınan hemogramdan nötrofil, monosit ve lenfosit değerleri kullanılarak hesaplanan SIRI değeri kaydedilmiştir. Çalışma ve kontrol grupları SIRI sonuçları açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular Çalışma grubunun yaş ortalaması 30,72±6,17, kontrol grubunun yaş ortalaması 30,19±5,97 olup, gruplar arasında yaş ortalamaları açısından fark izlenmemiştir (p>0,05). Gruplar arasında çalışma durumu, eğitim ve eş eğitimi düzeyi, gelir seviyesi ve sigara kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the role of systemic inflammation index value (SIRI) as a predictor of pregnancy prognosis in pregnant women diagnosed with abortion imminence at 12 weeks or less. Materials and Methods This is a retrospective cross-sectional study conducted at the Gynecology Outpatient Clinics of Dr. Sami Ulus Obstetrics, Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between July 1, 2019 and December 31, 2022. The study included 203 patients who met the inclusion and exclusion criteria, including pregnant women who were diagnosed with abortion ≤12 weeks and aborted between these dates (study group, n=83) and pregnant women who were diagnosed with abortion ≤12 weeks and had a healthy pregnancy (control group, n=120). Demographic information, obstetric results, mode of delivery, gestational week at admission to the hospital, gestational week if continued as a healthy pregnancy, abortion week if aborted and SIRI value calculated using neutrophil, monocyte and lymphocyte values from the hemogram were recorded. Study and control groups were compared in terms of SIRI results. Results The mean age of the study group was 30.72±6.17 years and the mean age of the control group was 30.19±5.97 years, and there was no difference between the groups in terms of mean age (p>0.05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of employment status, education and spouse education level, income level and smoking (p>0.05).