Voter-party incongruence and affective polarization: A comparative appraisal
Seçmen-parti uyuşmazlığı ve duygusal kutuplaşma: Karşılaştırmalı bir değerlendirme
- Tez No: 839130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, 27 demokrasideki 95 seçimi kapsayan çok uluslu bir veri setinden yararlanarak parti-seçmen uyumu ile bireysel ve ülke düzeyinde duygusal kutuplaşma arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Tezin ilk bölümü, parti-seçmen uyumu ile duygusal kutuplaşma, parti içi duygusal değerlendirmeler ve parti dışı duygusal değerlendirmeler olmak üzere üç değişken arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Parti-seçmen uyumu kavramını literatüre yerleştiren birinci bölümün bulguları, seçmenlerin parti-seçmen uyumuna ilişkin algılarının, olumsuz parti içi değerlendirmeler ve olumlu parti dışı değerlendirmelerle ve ayrıca daha düşük duygusal kutuplaşma düzeyleriyle bağlantılı olduğunu göstermektedir. Tezin ikinci bölümünde, yurttaş-temsilci uyumuna ilişkin literatür ve bunun duygusal kutuplaşmayla olası bağlantıları sunulmaktadır. Seçmen düzeyindeki analizlerde kullanılan aynı hipotezleri test eden tezin ikinci bölümündeki bulgular, seçmenlerin partilerine ortalama uzaklığıyla ölçülen parti-seçmen uyumsuzluğunun daha fazla duygusal kutuplaşma ve diğer siyasi partilerin daha olumsuz değerlendirmeleriyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, uyum her bir partizan grubundaki seçmenlerin kendilerini yerleştirmelerinin varyansına göre bu ortalama uzaklıkla ölçüldüğünde, duygusal kutuplaşmayı engellediği ve diğer partilere karşı daha olumlu değerlendirmeler sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between party-voter congruence and affective polarization at individual and country level drawing on a cross-national dataset comprising 95 elections in 27 democracies. First part of the thesis focuses on the hypothesized relationship between party-voter congruence on the one hand and three affect measures, namely affective polarization, in-party affective evaluations and out-party affective evaluations on the other. Upon situating the notion of party-voter congruence within the literature, findings of the first chapter suggest that voter perceptions of party-voter congruence are linked to negative in-party evaluations and positive out-party evaluations, as well as significantly lower affective polarization scores at voter level. In the second part of the thesis, the existing literature on citizen-representative congruence and its possible links to affective polarization are presented. Testing the same hypotheses employed in voter-level analyses, findings in the second part of thesis suggest that increasing party-voter incongruence measured by the average distance of voters to their parties is associated with higher levels of affective polarization and more negative evaluations of other political parties. However, when congruence is measured by this average distance relative to the variance of voter self-placements in each partisan group, it is shown to curb affective polarization and yield more positive evaluations toward other parties.