'Harem'den Kaçmak, Avrupa'yı Kucaklamak: Melek Hanım'ın otobiyografik metinlerinde mekân, kimlik, ve söylem
Fleeing the 'Harem,' Embracing Europe: Space, identity and discourse in Melek Hanım's autobiographical texts
- Tez No: 839153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kıbrıslı Mehmed Emin Paşa'nın karısı vurgusuyla yayımlanan Melek Hanım'ın Thirty Years in the Harem (1872) ve Six Years in Europe (1873) adlı otobiyografik metinlerine odaklanan bu çalışmada, kimlik ve mekân dolayımı ile inşa edilen söylem sorunsallaştırılır. Bahsi geçen otobiyografik anlatılarda mekân değiştikçe anlatıcı kimliklerinin de farklılaştığı, Melek Hanım'ın söyleminin bu değişkenlere bağımlı olarak şekil aldığı iddia edilir. Metinlerdeki mekân pratiklerinin ve benlik temsillerinin, söylemin inşasıyla müşterek bir ilişki içinde olduğu öne sürülerek Melek Hanım'ın Doğulu ve Batılı mekânlardaki başkalaşan kimlikleri tartışılır. Melek Hanım'ın öznel hafızasının birikiminden faydalanarak Osmanlı topraklarındaki yaşamını aktardığı Thirty Years in the Harem; bir Osmanlı elitinin Doğu toplumlarını ve kendi hayat deneyimini naklettiği oryantalist bir söylem üzerine kurulmuştur. Bunun yanı sıra Melek Hanım'ın Avrupa'ya kaçtıktan sonra orada geçirdiği ve tecrübe ettiği altı yıllık dönemi konu edinen Six Years in Europe'taki anlatıcı sesi, mağdur bir kadın kimliğinin tezahürüdür. Bu tezde Melek Hanım'ın otobiyografik metinleri arasındaki söylem inşasının mekân ve kimlik temsillerine bağımlı olarak nasıl farklılaştığı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis problematizes the construction of the discourse through identity and space in Melek Hanım's autobiographical texts, Thirty Years in the Harem (1872) and Six Years in Europe (1873), which was published under the name Kıbrıslı Mehmed Emin Paşa's wife. It argues that as the place shifts, the identities of the narrator also change, and Melek Hanım's discourse takes shape depending on these variables in the aforementioned autobiographical narratives. The shifting identities of Melek Hanım in Eastern and Western spaces have been discussed while asserting that the spatial practices and self-representations in the texts are in a mutual relationship with the construction of the discourse in Thirty Years in the Harem, Melek Hanım reveals her life in the Ottoman lands using the pile of her subjective memory. It was built on an orientalist discourse in which an Ottoman elite narrates Eastern societies and her life experience. Nevertheless, the narrator's voice embodies a victimized woman's identity in Six Years in Europe, which covers the six-year period that Melek Hanım had spent and experienced after fleeing to Europe. This thesis attempts to elucidate how the construction of discourse among Melek Hanım's autobiographical texts differs depending on the representations of space and identity.