Advanced learners' retention of low-frequency vocabulary: The effects of task type
İleri seviye İngilizce öğrenenlerin düşük sıklığa sahip kelime öğrenimleri: Görev türünün etkileri
- Tez No: 839152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, görev türünün düşük sıklıktaki kelimelerin ileri seviye İngilizce yeterliliğine sahip öğrenciler tarafından kısa ve uzun vadede öğrenimi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, ilgi yükü endeksleri (Laufer & Hulstijn, 2001) açısından farklılık gösteren iki okuma+kelime değiştirme görevi dizayn edilmiştir (DüşükMetin = endeks 2 ve YüksekMetin = endeks 1). İleri seviye İngilizce yeterliliğine sahip üniversite öğrencileri, kendilerinden bir metin okuyup bu metnin içindeki kelimeleri, sunulan listede bulunan zıt sıklığa sahip (düşük ya da yüksek sıklık) eş anlamlı kelimelerle değiştirmelerinin istendiği gruplardan birine rastgele atanmıştır. Kelimelerin öğrenimi iki hafta aralıkla yapılan son testlerle ölçülmüştür. Sonuçlar, farklı ilgi yükü endekslerine sahip görevlerin hedef kelimelerin öğreniminde hem ilk ve hem de gecikmeli son testlerde anlamlı bir fark yaratmadığını göstermiştir. Görevlerini tamamladıktan sonra katılımcıların hedef kelime bilgilerinde anlamlı bir artış görülmemiş; katılımcıların uzun vadedeki kelime öğrenimleri kelime önbilgilerinden anlamlı bir şekilde düşük bulunmuştur. Sonuçlar hedef kelime özellikleri, görev dizaynı, katılımcı performansı ve hedef kelime bilgisini ölçmekte kullanılan testler açısından tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate task type effects on advanced level English language learners' early and long-term retention of low-frequency vocabulary. Two reading+replacing tasks which varied in their involvement load indexes (Laufer & Hulstijn, 2001) were created (i.e., LowText = index of 2 vs. HighText = index of 1). Advanced level university students were randomly assigned to one of the tasks which required them to read a text and replace the ten words embedded in it with their synonyms from the opposite word-frequency family (i.e., low- or high-frequency) provided in a word list. Immediate and delayed posttests measured the retention of the target words two weeks apart. The results showed that the tasks with different involvement load indexes did not lead to significantly different retention of the target words, neither in the short term nor in the long term. Participants' knowledge of the target words did not show a significant increase after completing the tasks, and their long-term retention of the target words was significantly lower than their previous knowledge. The results are discussed in relation to target word characteristics, task design, participant performance, and tests used to measure target word knowledge.