The income elasticity of healthcare spending in Turkey
Türkiye'de sağlık servislerinde yapılan harcamaların gelir esnekliği
- Tez No: 839154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BURÇAY ERUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Halk Sağlığı, Economics, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde Türkiye'de sag ̆lık servislerinde yapılan harcamaların gelir esneklig ̆ini takdim ettik, ve sag ̆lık reformlarının ve 2008 küresel mali krizinin esneklikler üzerindeki etkisini analiz ettik. Hanehalklarının 2006 ve 2019 arasındaki cepten sag ̆lık harcamaları verisini kullanarak, ve iki-kısım modellerden ve kantil regresyon modelinden faydalanarak esneklikleri tahmin ettik. Esneklik sonuçları gösteriyor ki Türkiye'de sag ̆lık oldukça elastik bir ürün. Ek olarak, krizin etkisi sag ̆lık harcamasının farklı kantilleri boyunca anlamlı kalıyor. Ayrıca, kriz bittikten ve hanehalklarının gelirleri büyümeye bas ̧ladıktan sonra, hasta bakım hizmetleri giderlerindeki artıs ̧ nedeniyle, harcamaların farmakolojik ürünlere harcanan oranı çok fazla küçüldü, ve ayakta tedavi bas ̧ta olmak üzere yerini dig ̆er kategorilere bıraktı.
Özet (Çeviri)
In this paper, we present the income elasticity of spending on healthcare services in Turkey, and analyze the effect of healthcare reforms and 2008 global financial crisis on the elasticities. We estimate the elasticities by using data from households' out-of- pocket health expenditures between 2006 and 2019 and by utilizing two-part models and the quantile regression model. The elasticity results show that health is a highly elastic good in Turkey. In addition, the effect of the crisis remains significant through different quantiles of health expenditure. We also notice that after the crisis was over and the income of households started growing, due to increases in expenses of patient care services, the ratio of expenditure spent on pharmaceutical products shrunk too much and left its place to other categories, primarily outpatient care.