Role of media in fueling affective polarization analysis of online news about Turkey's opposition party
Duygusal kutuplaşmayı körüklemede medyanın rolü: Türkiye'de muhalefet partisi hakkındaki internet haberlerinin analizi
  1. Tez No: 839175
  2. Yazar: CEMALETTİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bugün, büyük çapta seçim hilelerinin ve alenen şiddetli baskıların olmadığı bir ortamda, otokratikleşen iktidarların siyasi olarak ayakta kalabilmesi en azından bir düzeyde gerçek halk desteğine bağlıdır. Duygusal kutuplaşma ve siyasi partilere karşı negatif kimliklenme bu destek için önemli faktörler olarak kabul edilir. Bu tez, Türkiye bağlamında bu kutuplaşmayı körükleyebilecek medyadaki içeriğin gelişimini izleyerek bu araştırma hattına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Tez, ana muhalefet partisi hakkında 2009'dan bu yana iki gazetede yayınlanan 45.000'den fazla çevrimiçi haberi analiz etmektedir. Hükümet yanlısı Sabah ve merkezci Hürriyet haberlerine odaklanan makine öğrenimi algoritmaları, muhalefeti siyasette düşman veya rakip olarak gösteren dili ölçümlemiştir. 2018'de merkezci Hürriyet'in hükümet yanlısı bir holding tarafından satın alınması ve Türkiye'de hiper-başkanlık sisteminin kurulmasıyla birlikte, analiz, bu dilin uzun vadeli yörüngesini ve seçim dönemlerindeki değişimlerini ortaya koymaktadır. Bulgular, her iki gazete için de çoğu seçim döneminde karalayıcı dilin arttığını, iktidar yanlısı gazetenin daha fazla karalayıcı dil kullandığını ve her iki gazetenin de rejim değişikliğinden sonra muhalefete yönelik aşağılayıcı söylemlerinin arttığını göstermektedir. Ayrıca, bir gazetenin sahibi değiştikten sonra muhalefet hakkındaki haberlerin azalması ve diğerinin muhalefete giderek düşmanlaşması, medyanın iktidara yakın sermaye grupları tarafından kontrolünün içeriğe etkisinin, izleyicilere bağlı olarak heterojen olabileceğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, amid the absence of major election-day frauds and overtly violent repression, autocratizing incumbents depend on some level of genuine popular support for political survival. Affective polarization and negative partisanship are considered crucial factors for this support. This thesis attempts to contribute to this line of research by tracking the evolution of content in the media that could fuel this polarization in the Turkish context. It analyzes more than 45.000 online news articles about the main opposition party published since 2009 in two newspapers. Focusing on news from pro-government Sabah and centrist Hürriyet, machine learning algorithms predict the amount of language that portrays opposition as an enemy or rival within politics. Together with the change in ownership of centrist outlet to a pro-government conglomerate in 2018, and the establishment of hyper-presidential system in Turkey, the analysis establishes the long-term trajectory of such language, its changes during election periods, and how it is affected by these junctures across the newspapers. Findings show that vilifying language increases during most election periods for both newspapers, that the pro-government newspaper uses more vilifying language, and that both newspapers got more vilifying towards the opposition after Turkish regime change. In addition, with one newspaper increasingly vilifying while the other reducing the overall coverage of opposition after its change in ownership, it also shows that the influence of incumbent-control over different friendly news outlets may be heterogeneous, depending on the audience.