Copying Chalkokondyles: Greek manuscript production in 16th-century Venice
Chalkokondyles'i kopyalamak: 16. yüzyıl Venedik'inde Yunanca yazma eserlerin üretimi
  1. Tez No: 839174
  2. Yazar: FERHAT SEZER KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEFİSE NEVRA NECİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bizans'ın son dört tarihçisinden biri olan Laonikos Chalkokondyles, yapısal olarak Herodot'u örnek aldığı eseri Tarihler'i (Apodeixis Historion), 1460'ların başında, ilerlemekte olan Osmanlıların Konstantinopolis ve Bizans'tan geriye kalan diğer bölgeleri ele geçirmesinden sonra kaleme almıştır. Tarihler, 1556 yılında Latince çevirisi Basel'de basılmadan önce, 16. yüzyılın ilk yarısında yüksek bir popülariteye ulaşarak yazma eser formunda defalarca çoğaltılmıştır. Günümüze toplam 32 Chalkokondyles el yazması ulaşmıştır ve bunların üçte ikisinin 1540-1550 yılları arasında Venedik'te çoğaltıldığı bilinmektedir. Tezin amacı, 1540'lar Venedik'inde Chalkokondyles'in eseri çevresinde görülen istinsah faaliyetinin bağlamını çözümlemektir. Bu doğrultuda öncelikle Tarihler'i günümüze ulaştıran yazma nüshalar, derkenarlar ve diğer maddi kanıtlar da göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Daha sonra, yazmaları çoğaltan kişilerin diğer çalışmaları incelenmiş, üretilen yazma eserlerin sahibi olan kişilerin yazma eser koleksiyonları gözden geçirilmiştir. Yazma eserleri üreten kişiler ve sonrasında bunlara sahip olan kişiler arasındaki ilişkiler de incelenerek, Chalkokondyles'in eserinin çoğaltıldığı ağlar mercek altına alınmıştır. Chalkokondyles'in Bizans'ın düşüşü ve Osmanlı'nın yükselişi anlatısı olan Tarihler'in Yunanca nüshalarının kendine yer bulduğu entelektüel bağlamın ortaya çıkarılması, aynı zamanda 16. yüzyıl ortasında Venedik'te bu esere popülarite kazandıran ekonomik, sosyal ve entelektüel eğilimlerin de keşfedilmesine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Laonikos Chalkokondyles, one of the four contemporary Byzantine historiographers of the fall of Byzantium, composed his work in the early 1460s after the advancing Ottomans captured Constantinople and the remnants of the Byzantine Empire. His Herodotean treatise, the Demonstrations of Histories (Apodeixis Historion), gained considerable popularity in manuscript form during the first half of the 16th century before a Latin translation appeared in print in Basel in 1556. Two-thirds of 32 extant manuscripts are known or are likely to have been produced in Venice between 1540 and 1550. The purpose of the thesis is to contextualize this extensive copying activity centered in Venice around the 1540s. It will first examine the manuscript tradition of the Histories and the paratextual evidence found in manuscripts, then scrutinize the overall production output of the scribes and the collections of patrons or book merchants who were in possession of the manuscripts in question, and finally inspect the connections between the copyists and the patrons. By discovering the intellectual spaces in which the manuscripts of the Histories were placed, the study will reveal economic, social, and intellectual tendencies in mid-16th-century Venice that popularized the Greek manuscripts of Laonikos Chalkokondyles' narrative of the fall of Byzantium and the rise of the Ottomans.