A paradigm gap in Turkish
Türkçede dizi boşluğu
  1. Tez No: 839178
  2. Yazar: MUHAMMED İLERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK DEMİROK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezde, -(y)ASI eki ile oluşturulan Türkçe istek yapılarının uyum dizisinde bir boşluk olduğunu savunuyorum. Bu iddiamı bir kabul edilebilirlik yargısı deneyinden (N = 181) ve derlem sıklıklarının dağılımından edinilen kanıtlara dayandırarak 3. çoğul iyelik uyum eki barındıran istek fiillerinin eksikli olduğunu savunuyorum. Tespit ettiğim boşluğun nedenini açıklamak için öncelikle ilgili dizinin içindeki temel tanımlama prosedürünün 3. çoğul istek formunu üretmek için güvenilir bir temel biçim seçmekte başarısız olduğunu öne sürerek benzetme temelli bir açıklama sağlıyorum. Diğer bir deyişle, temel olarak kulanılacak bir biçim tanımlamadaki belirsizlikten dolayı her ikisi de konuşmacı üretimlerinde gözlemlenen iki sözcük biçimi arasında bir rekabet olduğunu savunuyorum. Ardından, bu çözümlemeye ek olarak, Dağıtılmış Biçimbilim modelini kullarak bu boşluğu açıklayabilecek alternatif bir çözümleme sunuyorum. Eldeki veriler ışığında bu iki çözümlemeyi karşılaştırarak, tespit ettiğim boşluğu açıklamak için benzetmeye dayanan çözümlemenin Dağıtılmış ̧Biçimbilim çözümlemesinden daha iyi olduğunu savunuyorum. İstek yapılarındaki boşluğun yanı sıra, Türkçede çağrışımsal çoğul yapılarının dizisinde, bu sefer farklı bir çözümleme gerektiren bir takım boşlukları tartışıyorum. Bu boşlukların, en iyi, Dağıtılmış ̧Biçimbilim araçlarını kullanarak yerel bir yer değiştirme işlemi ve iki çoğul özelliğin bitişikliğinin yasaklanmasıyla açıklanabileceğini savunuyorum. Bu tezde tartıştığım ve Türkçede tespit ettiğim farklı türlerde bu boşlukları göz önünde bulundurarak, biçimbilim modellerimizin hem olasılıksal hem de gerekirci genellemelere izin verebilmesi gerektiğini öneriyorum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I report a paradigm gap in the agreement paradigm of desiderative constructions formed with the suffix -(y)AsI in Turkish. I argue that 3PL agreeing desiderative verbs are defective by providing empirical evidence from an acceptability judgment experiment (N = 181) and corpus frequencies. To explain the existence of the gap, I first provide an analogy-based account which states that base identification procedure within the paradigm fails to reliably select a base for producing the 3PL desiderative form. That is, I argue that there is a competition between two surface forms that are both attested in speaker productions due to indeterminacy of base identification. Then, I provide an alternative account that can explain the gap in the framework of Distributed Morphology. Comparing these two accounts, I argue that the analogy-based account is better suited than a Distributed Morphology account to explain the gap in the light of the empirical findings. Besides the desiderative gap, I also discuss other gaps in the paradigm of associative plural constructions in Turkish that require different analyses. Using the tools of Distributed Morphology in this case, I argue that these gaps can be best explained with a combination of a local dislocation operation and a ban on the adjacency of two plural features. Considering the different kind of gaps reported for Turkish throughout the thesis, I suggest that our morphological models should allow for both probabilistic and deterministic generalizations.