Köpeklerde intramediastinum testis enjeksiyon tekniği ve kimyasal kastrasyon
Intramediastinum testis injection technique and chemical castration in dogs
  1. Tez No: 839177
  2. Yazar: ZEHRA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalışma, köpeklerde formol ve kalsiyum klorürün (CaCl2) intramediastinum testise enjeksiyonunun sperma kalitesi, testiküler ölçüler, testosteron seviyesi ve histopatolojik değişiklikler üzerine etkisinin belirlenmesi, intramediastinum enjeksiyon tekniğinin kimyasal kastrasyonda kullanılabilirliği ve başarısını incelemek amacıyla yürütüldü. Dölverimi problemi olmayan, 18 erkek köpek kullanıldı. Köpekler kontrol (n=6), formol (n=6), CaCl2 (n=6) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna serum fizyolojik, formol grubuna %5'lik formol ve CaCl2 grubuna ise %50'lik CaCl2 solüsyonlarından 0.5 ml ultrason eşliğinde mediastinum testise uygulandı. Çalışma gruplarında 0. 22. ve 44. günlerde fiziksel ve USG testiküler ölçümler, spermatolojik özellikler ve testosteron konsantrasyonları belirlendi. Köpekler 45. günde kastre edildi ve testisler histopatolojik incelemeler için laboratuvara gönderildi. Çalışmada, 0. günde spermatolojik özellikler bakımından farklılık gözlenmedi. 22.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effects of intramediastinum testis injection of formol and calcium chloride (CaCl2) in dogs on semen quality, testicular dimensions, testosterone level and histopathological changes, and to examine the usability and success of the intramediastinum testis injection technique in chemical castration. Eighteen male dogs without fertility problems were used in the study. The dogs were divided into three groups as control (n:6), formol (n:6) and CaCl2 (n:6). In the control group, physiological saline, 5% formol in the formol group and 50% CaCl2 solutions in the CaCl2 group were applied to the mediastinum testis under ultrasound guidance. On days 0, 22 and 44, physical and USG testicular measurements, spermatological features and testosterone concentrations were determined. All dogs were castrated on day 45 and testicles were sent to the laboratory for histopathological examination. In the study, no difference was observed between the groups in terms of spermatological characteristics on day 0.