Türkiye Futbol Süper Ligi oyuncuları gözünden spor medyası algısı: Nitel araştırma
Sports media perception from the stand point of Turkish Football Sport Players: Qualitative research
  1. Tez No: 839186
  2. Yazar: İREM NUR ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPAY BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Spor, insanların yoğun geçen çalışma hayatının verimli ve sağlıklı bir hale gelmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Sporun toplumda gelişmesinde spor medyasının da rolü büyüktür. Medya sayesinde insanlar spor müsabakalarını izleyebilmekte ve spor branşları hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Böylece medyanın etkisiyle spora ilgi artmakta ve bireyi izleyici konumundan çıkartıp spor yapan aktif bir bireye dönüştürmektedir. Bu bağlamda; medyanın spora, sporun da medyaya ihtiyacı vardır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye Süper Lig'de oynayan futbolcuların spor-medya algılarını incelemektir. Bu bağlamda, ülkemizdeki spor medyası olgusu içindeki medya algısının profesyonel lig oyuncuları açısından nasıl anlaşıldığı ve nasıl etkilendiği değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 sezonunda Türkiye Süper Lig'inde aktif oyunculuk yapan 11 süper lig futbolcusu oluşturmaktadır. Araştırma yöntemi olarak; nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır ve araştırma verileri fenomenoloji deseni kullanılarak, standartlaştırılmış açık uçlu görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı çalışmacılar tarafından hazırlanmıştır ve yaş, deneyim, klasman, eğitim, spor yaşantısı gibi demografik bilgilerin yanı sıra 8 standartlaştırılmış açık uçlu soru katılımcılara yöneltilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur ve her katılımcı K(n) şeklinde kodlanmıştır. Her soru kendi içinde tematik içerik analizine tabi tutulup değerlendirilerek kategorilere ayrılmış olup tablolaştırılmıştır. Belirlenen tablolarda gerekli görülen durumlarda alt kategorilere ayrıştırılıp yorumlanmıştır. Her soru ayrı bir tablo haline getirilip belirlenen kategori ve alt kategorilerde araştırma verisine kanıt niteliği taşıması amacıyla tablolara örnek cevaplar eklenmiştir. Araştırmada Miles ve Huberman (1994) formülü kullanılarak geçerlik ve güvenirlik değeri 100 olarak elde edilmiştir. Sonuç olarak; katılımcıların performansları üzerinde spor medyasının etkisi olmadığı fakat çıkan haberlerdeki çarpıtmalardan dolayı medya mensuplarına karşı olumsuz algıya sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca en sık kullanılan medya unsuru değişkeninin, profesyonel futbolcular gözünden sosyal medya uygulamaları olduğu sonucuna varılmıştır. Geri kalan sonuçlar için de çalışma içerisinde ayrıntılı veriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Sports play an effective role about becoming more efficient and healthier in people's busy schedule. the media is also as well important in the development of sports in society. Thanks to the media, people can watch sport competitions and they are able to get information about sport branches. Thus, with the effect of the media, the relevance of sport is being increased and this situation is converted the position of spectators to active person who does sport. Concordantly, the media needs sports as well as sports needs the media though. The purpose of this research is studying of perception about sport-media of football players whose play in Turkish Super League. In this context, it has been evaluated to understands about how the perception of media within sport-media fact in our country by professional league players. This research's working group is constituted by 11 Super League players who have been playing in 2021-2022. The qualitative research methods are imposed as a research method, and it has been collected with method of standardized open-ended interview with the using research data about the phenomenology texture. The study of data acquisition tool has been prepared by researchers in this research. 8 standardized open-ended questions have been meant for attendants besides demographic information such as age, experience, class, education, sports life. The obtained data has been tested and evaluated by content analysis and each participant has been coded as K(n). Each question has been tested and evaluated by thematic content analysis. Also, it has been divided into categories and it has been tabulated. Determined tabulates have been divided and commented with subcategories if it necessary. Each question has been separated as a tabulate that has been determined categories and subcategories for the aim of evidential value and added as examples. in the research, the validity and security value were obtained as 100 with using the Miles and Huberman (1994) formula. As a result, it was found that sports media not only had no effect on the participants' performance, but also had a negative perception towards media members due to distorted news. In addition, according to the point of view of professional football players, it was concluded that the most frequently used media element variable is social media applications. Lastly, there are detailed data in this study for the remainder results.