Bisfenol A'nın buğday ve nohut bitkilerinin çimlenme vegelişim üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of bisphenol A on germinationand development of wheat and chickpea plants
- Tez No: 839187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE EREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, çeşitli konsantrasyonlardaki Bisfenol A'nın bitkilerin çimlenme ve gelişimleri üzerine olan etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Buğday ve nohut bitkileri araştırmanın bitki materyallerini oluşturmuştur. Araştırmanın birinci safhasında 10'ar adet buğday ve 6'şar adet nohut bitkilerine ait tohumlar, steril petri kaplarına ekilerek üzerine 1 mg/L, 5 mg/L, 10 mg/L, 20 mg/L, 40 mg/L, 50 mg/L konsantrasyonlarda Bisfenol A eklenmiş ve çimlenmesi için laboratuvar ortamında, çimlenmeye bırakılmıştır. Ardından çimlenme süreleri ve gelişim ortalamaları alınarak istatistiksel olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında buğday ve nohut bitkileri deney materyali olarak kullanılmış, bitki tohumları öncelikle steril petrilerde çimlendirilerek, radikula ve plumula gelişimi gözlendikten sonra steril kavanozlara alınarak üzerlerine 1 mg/L, 5 mg/L, 10 mg/L, 20 mg/L, 40 mg/L, 50 mg/L konsantrasyonlarda bisfenol A eklenmiştir. Gelişim parametresi olarak kök uzunluğu, plumula uzunluğu, klorofil ve karetonoid içeriği, fenolik ve flavonoid değişimleri ölçülerek çalışma sonlandırılmıştır. Sonuç olarak 1 mg/L, 5 mg/L, 10 mg/L, 20 mg/L konsantrasyonlardaki bitki gruplarında, diğer gruplara oranla çimlenmenin ve gelişim parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu, konsantrasyon ve bitki türrüne bağlı olarak farklı etkilere neden olduğu tespit edilmiştir. Çalışmadaki amacımız, çevremizde büyük oranda maruz kaldığımız BPA maddesinin, birincil üreticiler olan bitkiler üzerindeki toksik etkilerinin belirlenmesidir. Bu bağlamda bu çalışma ile BPA'nın diğer canlılardaki etkileri hakkında fikir sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the effects of Bisphenol A at various concentrations on the germination and development of plants. Wheat and chickpea plants constituted the plant materials of the research. In the first phase of the research, 10 seeds each of wheat and tomato and 6 seeds of chickpea plants were planted in sterile petri dishes and 1 mg/L, 5 mg/L, 10 mg/L, 20 mg/L, 40 mg/L, 50 mg/L were added to them. Bisphenol A was added at mg/L concentrations and allowed to germinate in a laboratory environment at room temperature. Then, germination times and development averages were calculated statistically. In the second stage of the study, wheat and chickpea plants were used as experimental materials. The plant seeds were first germinated in sterile petri dishes, and after observing the development of radicula and plumule, they were placed in sterile jars and added 1 mg/L, 5 mg/L, 10 mg/L, 20 mg/L, 40 mg. /L, bisphenol A was added at concentrations of 50 mg/L. The study was concluded by measuring root length, plumula length, chlorophyll and carotenoid content, phenolic and flavonoid changes as development parameters. As a result, it was determined that there were statistically significant differences in germination and development parameters in plant groups at 1 mg/L, 5 mg/L, 10 mg/L, 20 mg/L concentrations compared to other groups, causing different effects depending on the concentration and plant species. Our aim in the study is to determine the toxic effects of BPA, which we are largely exposed to in our environment, on plants, which are primary producers. In this context, this study will provide insight into the effects of BPA on other living things.