Trabzon ili Üniversite öğrencilerinde teknoloji ve kumar bağımlılığı ve etkileyen faktörler
Technology and gambling addiction among University students in Trabzon and affecting factors
  1. Tez No: 839190
  2. Yazar: ABDUL KADİR ALBAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ERCÜMENT BEYHUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Trabzon ili üniversite öğrencilerinde teknoloji ve kumar bağımlılığı ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç-Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmada 6337 kişi analizlere dahil edildi. Kumar oynama, kumar bağımlılığı (KB), internet bağımlılığı (İB), sosyal medya bağımlılığı (SMB), internet oyun oynama bozukluğu (İOOB) bağımlı değişkenlerdi. İstatistik analizlerde Ki-kare testi, binary ve mutinominal logistik regresyon testleri kullanıldı. Bulgular: Kumar oynama prevalansı %21,8, KB prevalansı %2,3, kumar oynayanlarda KB prevalansı %14,3, İB prevalansı %9,5, SMB prevalansı %33,9, İOOB prevalansı %2,4 bulundu. Erkek olmak, yüksek gelir, çevresinden kumar oynama teklifi almak kumar oynama için risk faktörleriydi. Erkek olmak ve çevresinden kumar oynama teklifi almak KB için risk faktörüydü. Erkeklerde SMB riski kadınlara göre düşük, İOOB riski yüksekti. Günde ≥4 saat sosyal medya, oyun, film-dizi izleme, iletişim-sohbet, alışveriş için internet kullanımı İB; sosyal medya kullanımı SMB; oyun oynama İOOB risk faktörüydü. Yurtta kalma teknoloji bağımlılığı, öğrenci evinde kalma kumar risk faktörüydü. Kumar oynama ve teknoloji bağımlılığı riski fakülteler arasında farklılıklar göstermekteydi. Kumara yönelik tutumlar kumar oynama ve KB ile ilişkiliydi. Sonuç: Fakülteler ve ikamet edilen yerlerdeki bağımlılık sonuçlarındaki farklılıkların nedenleri araştıracak çalışmalara ihtiyaç vardır. Kumara yönelik müdahale çalışmalarında kumar hakkındaki tutumlar hedef alınabilir. Akılcı teknoloji kullanımı konusunda öğrenciler bilgilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objectives:. It was aimed to evaluate technology, gambling addiction and affecting factors in university students. Material and Method:. In this cross-sectional study, 6337 people were included in the analysis. Gambling, gambling addiction (GA), internet addiction (IA), social media addiction (SMA), internet gaming disorder (IGD) were the dependent variables. Chi-square test, Binary and mutinominal Logistic regression tests were used for statistical analysis. Results: The prevalence of gambling was 21.8%, the prevalence of GA was 2.3%, the prevalence of GA in gamblers was 14.3%. The prevalence of IA was 9.5%, SMA was 33.9%, and IGD was 2.4%. Being man, high income and being offered to gamble were risk factors for gambling. Being man and receiving a gambling offer were risk factors for GA. The risk of SMA in men was lower than women, and the risk of IGD was higher. Internet use for social media, gaming, watching movies-series, communication-chatting, shopping for ≥4 hours a day was a risk factor for IA; social media use was a risk factor for SMA; gaming was a risk factor for IGD. Living in a dormitory was a risk factor for technology addiction and living in a student house was a risk factor for gambling. The risk of gambling and technology addiction differed between faculties. Attitudes towards gambling were associated with gambling and GA.. Conclusion: Studies are needed to investigate the reasons for differences in addiction outcomes between faculties and places of residence. Attitudes about gambling can be targeted in intervention studies on gambling. Students can be informed about rational use of technology.