Tiroid cerrahisinde superior laringeal sinirin eksternal dalı'nın tüp elektrot ve iğne elektrot ile değerlendirilmesi
Comparison of the thyroid cartilage needle electrode and the endotracheal tube electrode during monitoring of external branch of superior laryngeal nerve
- Tez No: 839189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid kartilajına yerleştirilmiş iğne elektrotlar ile intraoperatif sinir monitörizasyonu güvenli ve etkin bir yöntemdir. Endotrakeal tüp elektrotların, vokal kordlarla yeteri kadar temas etmemesi optimal bir nöromonitörizasyonu bozabilir ve superior laringeal sinirin eksternal dalının (SLSE) nöromonitörizasyonu için yeterli olmayabilir. Bu çalışmanın amacı SLSE nöromonitörizasyonunda iğne elektrot ve endotrakeal tüp elektrotu ile elde edilen elektrofizyolojik verileri karşılaştırmaktır. Materyal – Metod: Total tiroidektomi uygulanan 26 ardışık hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara hem endotrakeal tüp elektrot hem de tiroid kartilajına yerleştirilmiş iğne elektrotlar ile nöromonitörizasyon uygulanarak rezeksiyon öncesi S1, V1, R1 ve rezeksiyon sonrası S2, V2, R2 amplitütleri ve latensleri her iki yöntem için de kayıt edildi. Verilerin analizi için Mann-Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Yirmibir kadın, beş erkek hasta, 52 risk altındaki sinir çalışmaya dahil edildi. Sağ taraf S1 ortalama amplitütü (314 vs. 168 µV, p: 0.009), S2 ortalama amplitütü (428 vs. 161 µV, p: 0.001); sol taraf S1 ortalama amplitütü (346 vs. 229 µV, p: 0.017), sağ taraf S2 ortalama amplitütü (413 vs. 229 µV, p: 0.009) iğne elektrot için daha yüksek saptandı. Sağ taraflı V1, R1, V2 ve R2 sinyallerinde iğne elektrot ile istatistiksel olarak anlamlı olan yüksek amplitütlü sinyaller alındı. Sol taraflı V1, R1, V2 ve R2 sinyallerinde iki yöntem arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hiçbir hastada komplikasyon ve sinyal kaybı gelişmedi. Sonuç: Endotrakeal tüp elektrotlarla karşılaştırıldığında, tiroid kartilajına yerleştirilmiş iğne elektrotları ile daha yüksek amplitütlü sinyaller alınmaktadır ve tüp ile ilişkili sorunlar bertaraf edilmektedir. RLS de olduğu gibi, tiroidektomide SLSE monitörizasyonunda iğne elektrot kullanımı daha uygun maliyetli, güvenli ve etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Thyroid cartilage needle electrodes (NE) are an effective and safe recording side technique intraoperative neuromonitoring. However, the incomplete contact to the vocal chords of the electrodes of the endotracheal tube may hinder an optimal outcome and even result in inability to obtain an EMG wave during monitoring of the external branch of superior laryngeal nerve (EBSLN). This study aims to compare NE and endotracheal tube electrode (ETE) recordings during EBSLN monitoring. Methods: Twenty-six consecutive patients undergoing total thyroidectomy were included in the study. Intraoperative neuromonitoring was performed simultaneously, with both NE and ETE . Pre-resection (V1, R1, S1) and post-resection (V2, R2, S2) amplitudes and latencies were recorded for both types of electrodes. Mann-Whitney-U test was used for statistical analysis. Results: Twenty-one women and five men were included, and 52 nerves at risk were evaluated in the study. Mean amplitudes, for right S1 (314 vs. 168 µV, p= 0.009), for right S2 (428 vs. 161 µV, p: 0.001); for left S1 (346 vs. 229 µV, p: 0.017) and left S2 (413 vs. 229 µV, p: 0.009) were statistically higher for the NE group. All amplitudes obtained with NE, except on the left for V1, R1, V2, and R2, were statistically higher than those obtained with ETE. There was no loss of signal or vocal cord palsy in the patients. None of the patient suffered from signal loss. There were no needle-related complications. Conclusion: EBSLN monitoring by using NE, is a safe and cheap alternative to ETE. With NE, higher amplitudes were obtained.