Avrupa sağlık okuryazarlığı ölçeği çocuk formunun türk çocuklarında geçerlilik ve güvenirlilik çalışması
Validity and reliability of the european health literacy scale child form in Turkhis children
  1. Tez No: 839202
  2. Yazar: İPEK ALTUNÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği Çocuk Formunun Türk Çocuklarında geçerlilik ve güvenirlilik analizlerinin yapılması ve psikometrik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Ölçek uyarlama tipindeki araştırmanın veri toplama süreci 2022 yılı kasım-aralık tarihleri arasında bir ilkokul ve ortaokulda yürütülmüştür. Örneklemini, 13 yaş altındaki 3. 4. 5. ve 6. sınıf gönüllü öğrencilerden ilk testte 637, ikinci testte 518 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, Sosyo-demografik Veri Formu ve Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği Çocuk Formu Türkçe (HLS-Child-Q15-TR) kullanılmıştır. Çalışmada, çeviri, uzman görüşünün alınması, geri çeviri, ön test/bilişsel görüşme ve nihai sürüm olmak üzere beş aşamalı sistematik yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmada ölçeğin geçerlilik çalışmasında dil geçerliği, kapsam geçerliği ve yapı geçerliği incelenmiştir. Güvenirlilik çalışmasında ise iç tutarlılık ve zamana göre değişmezlik incelenmiştir. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 1.00 bulunmuştur. Doğrulayıcı faktör analizi ile test edilen kuramsal model, maddeler arası ilişkileri iyi açıklayamadığından alternatif faktör yapılarının araştırılması için açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the validity and reliability of the European Health Literacy Scale Child Form in Turkish children and to determine its psychometric properties. The data collection process of the research on the adaptation of the scale was carried out in a primary and secondary school during the months of November and December 2022. The first test was conducted on a sample of 637 volunteer students who were in grades 3 to 6 and were under the age of 13. The second test was conducted on 518 volunteer students. The Sociodemographic Data Form and the European Health Literacy Scale Child Form Turkish (HLS-Child-Q15-TR) were used to collect data. A systematic approach consisting of five stages was implemented in the study: translation, obtaining expert opinions, back-translation, pre-test/cognitive interviews and editing the final version. The validity study of the scale consisted of examining linguistic validity, content validity and structural validity. The reliability study was designed to assess internal consistency and temporal stability. The content validity index of the scale was found to be 1.00. However, as the theoretical model tested by means of confirmatory factor analysis did not take sufficient account of the relationships between the items, an exploratory factor analysis was carried out to explore alternative factor structures.