Sovyetler sonrası Rus sinemasında öne çıkan toplumsal sorunların Andrey Zvyagintsev filmografisindeki temsilleri
Representations of prominent social problems in Andrey Zvyagintsev's filmography in post-Soviet Russian cinema
- Tez No: 839203
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKKOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sinema, 19. yüzyılın sonlarında icat edilmesiyle birlikte hızla yayılmış ve ilerleyen yıllarda yeni bir sanat dalı olarak kabul görmüştür. Geniş kitleleri etkileme ve yönlendirme gibi işlevlere sahip olduğu tespit edilen sinema, kimi dönemler sanat kimliğinden uzaklaşmıştır. Sinemanın kuramsal gelişimine önemli katkılar yapan Sovyetler Birliği, sinemayı önemli bir propaganda aracı olarak görmüştür. Sovyetlerde sinema; devletin ideolojisini yaymakla görevlendirilmiş ve film içeriklerinin de devletin sinema politikasına uygun olması amaçlamıştır. Sovyetlerin dağılmasından sonra kurulan en büyük devletlerden biri olan Rusya'daki; siyasi, toplumsal ve ekonomik değişimler Rus sinemasını doğrudan etkilemiştir. SSCB sonrası Rusya'da sosyal hayatı etkileyen hızlı reform hareketleri gerçekleştirilmiştir. Akabinde ise; ekonomik sorunlar, yoksulluk, suç oranlarının artması, bürokrasinin bozulması ve aileleri etkileyen belirgin toplumsal sorunlar ortaya çıkmış, var olan sorunlar ise artmıştır. Bu çalışmada; Rus sinemasında söz konusu toplumsal sorunların Andrey Zvyagintsev filmografisinde nasıl temsil edildiğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Zvyagintsev'in filmleri mizansen analizi ve sosyolojik film analizi yöntemleriyle birlikte incelenmiştir. Bu çalışmada; Rus sinemasında toplumsal duyar taşıyan ve dramaturgi yönüyle farklar oluşturan çeşitli Rus filmlerine de yer verilmiştir. SSCB sonrası Rus sinemasında; Andrey Zvyagintsev'in tüm filmografisini Rus toplumunda karşılığı olan belirli toplumsal sorunlar üzerine inşa ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With its invention in the late 19th century, cinema spread rapidly and was recognized as a new branch of art in the following years. Cinema, which has been found to have functions such as influencing and directing large masses, has moved away from its artistic identity in some periods. The Soviet Union, which made significant contributions to the theoretical development of cinema, saw cinema as an important propaganda tool. In the Soviet Union, cinema was tasked with spreading the ideology of the state and the content of films was intended to be in line with the state's cinema policy. Political, social and economic changes in Russia, one of the largest states established after the collapse of the Soviet Union, directly affected Russian cinema. In post-USSR Russia, rapid reform movements affecting social life were realized. Subsequently, economic problems, poverty, increased crime rates, corruption of bureaucracy and significant social problems affecting families emerged and the existing problems increased. This study aims to reveal how these social problems are represented in the filmography of Andrey Zvyagintsev in Russian cinema. Zvyagintsev's films were analyzed together with mise-en-scene analysis and sociological film analysis method. In this study; various Russian films that have social sensitivity and make differences in terms of dramaturgy in Russian cinema are also included. It is concluded that in the post-USSR Russian cinema, Andrey Zvyagintsev has built his entire filmography on certain social problems that have a counterpart in Russian society.