Social reproduction theory and global care chains
Sosyal yeniden üretim teorisi ve global bakım zincirleri
  1. Tez No: 839225
  2. Yazar: SİMGE TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YILDIZ SİLİER CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, küresel bakım zincirlerinin evriminin ve karmaşıklığının ve göçmen ev işçilerinin ev içi alandaki güncel baskı ve sömürü deneyimlerinin izini sürmektedir. Toplumsal yeniden üretim teorilerinin bakış açılarını karşılaştırmakta ve bu teorilerin kapsamını ve özgürleştirici potansiyelini ortaya koymaktadır. Örneğin, göçmen kadınların ezilmesini ve sömürülmesini işçilerin sömürülmesiyle eşitleyen bir yaklaşım, diğer baskı kategorilerini göz ardı edebilir. Bu tezde, ilk olarak Marksist ekonomik yeniden üretim teorisini inceleyerek ev içi sömürüyü analiz ediyorum. İkinci olarak, bu ilişkileri kesişimsel feminist bir perspektiften inceleyerek duygusal emeği analiz ediyorum. Bu iki inceleme iki farklı yanıtı ortaya koyuyor: sömürü olarak işyerindeki ücretli emek ve baskı olarak hem ücretli hem de ücretsiz ev içi emek. Son olarak, toplumsal yeniden üretim teorilerine odaklanarak bu iki paradigmayı diyalektik bir ilişki içinde ortaya koymaya çalışıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis traces the evolution and complexity of global care chains and migrant domestic workers' contemporary experiences of oppression and exploitation in the domestic sphere. It compares the perspectives of social reproduction theories and reveals the scope and emancipatory potential of these theories. For example, an approach that equates the oppression and exploitation of migrant women with the workers' exploitation may ignore other categories of oppression. In this thesis, I first analyze domestic exploitation by examining Marxist economic reproduction theory. Second, I analyze affective labor by examining these relations from an intersectional feminist perspective. These two examinations reveal two different responses: wage labor in the workplace as exploitation and domestic labor, both paid and unpaid, as oppression. Finally, I attempt to bring these two paradigms into a dialectical relationship by focusing on the social reproduction theories.