Gender equality and taxation: A critical analysis of Turkish tax policy
Toplumsal cinsiyet eşitliği ve vergilendirme: Türk vergi politikalarının eleştirel analizi
- Tez No: 839224
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRAY KOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde gelişmiş refah devletleri dahil olmak üzere pek çok ülkede vergiler var olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleştirmektedir. Bu nedenle, vergi ödevi, vatandaşlık ve temsiliyet kavramları arasındaki ilişki doğrultusunda vergi politikaları ile bunların toplumsal cinsiyet eşitsizliği yönünden sonuçlarının incelenmesi önem taşımaktadır. Bu tez ile Türk vergi politikaları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında kadının üretim, tüketim ve üreme rolleri yönünden incelenerek literatürdeki boşluğu gidermeyi amaçlamaktadır. Doğrudan vergilerin kadınlarca daha az başvurulan riskli yatırım araçlarının daha düşük vergiye tabi olması gibi örtülü biçimlerde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açtığı; bununla birlikte vergi istisnaları ve teşvikler ile kadının üretime katılımına katkı sağlandığı görülmüştür. Tüketime yönelik vergilerin ise münhasıran ve mecburen kadınlar tarafından kullanılmak zorunda olunan hijyen ürünlerinin (çocuk bakımı için gerekli ürünler ile birlikte) tabi olduğu katma değer vergisi nedeniyle yine toplumsal cinsiyet ayrımcılığının pekiştirildiği tespit edilmiştir. Mecliste yer alan kadın vekil oranları, parti programları ve ihtiyari cinsiyet kotası uygulamaları incelenmekle bu bulguların kadının siyasi temsilindeki eksikliği ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Türk vergi sistemi ve vergi toplama yöntemlerinin kadınlarda vergi bilincini olumsuz etkileyerek siyasi alandan feragatine neden olduğu görülmüştür. Dolayısıyla Türk vergi politikalarının toplumsal cinsiyet ayrıştırıcı yaklaşımı ile temsiliyet eksikliğinin birbirilerini karşılıklı olarak etkileyen unsurlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite developments in women's role in contemporary societies they still face inequalities in different forms, including taxation which exacerbate the existing gender bias in various ways. In that regard, the examination of taxation policies and their gender equality outcomes is of great importance due to the interconnection between citizenship, tax obligation, and representation. Aiming to address the gap in the literature, this thesis examines gender bias in terms of Turkish tax policy based on women's different roles as production, consumption, and reproduction. It is revealed that direct taxes exacerbate indirect gender bias by applying lower tax rates on riskier investment tools that are found to be used less by women. On the other hand, tax policies endorse women's inclusion into production by providing tax deductions. Notwithstanding that, it is also seen that regarding consumption, taxes aggravate gender bias by applying high rates of value-added tax on the products that are solely and indispensably used by women (or used for child care). By conducting a gendered analysis of electoral seats, political agendas, and voluntary gender quotas, these findings are found related to the lack of political representation of women. Furthermore, it is concluded that the tax system and tax collection method in Turkey exacerbates women's tax consciousness, which results in women relinquishing their political representation. Hence, it is revealed that the gender discriminations arising from Turkish tax policy and the lack of political representation of women are interrelated matters.