Petrol endüstrisinde güvenlik ve risk önlemleri
Safety and risk measures in the oil industry
  1. Tez No: 839233
  2. Yazar: SAEID SALIH ABDULLAH SAEID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET PARUĞ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Petrol endüstrisi, ekonominin gelişmesine yardımcı olan ana endüstrilerden biri olmuştur. Doğal kaynak rezervleri bulunan ülkeler petrol satarak ekonomik faydalarından yararlanırken, kaynağı olmayan ancak petrolü başka ürünlerin üretiminde kullananlar da, kullanarak ve ürünleri satarak bu kaynaktan yararlanırlar. Bu kaynak oldukça tehlikelidir. Güvenli bir yerde (tesiste) tutulmalıdır. Çok küçük bir miktarı dahi, canlılar ve çevre için ölümcül olabilir. Petrol endüstrisi, bu kaynağın üretilmesi, aktarılması ve kullanılmasıyla ilişkili sağlık ve güvenlik önlemlerini almalıdır. Petrol tesislerinde çalışan işçiler kaynakla ilgili tehlikelerden dolayı büyük risk altındadır. Bu çalışma, yalnızca petrol sondaj tesislerinde değil, aynı zamanda tüm faktörlerin göz önünde bulundurulmasını ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için şirket yönetimlerinde uygulanması gereken sağlık ve güvenlik kural ve düzenlemelerini ele almaktadır. Petrol endüstrisi ile ilgili Riskler ve Tehlikeler ile bunların nasıl kontrol edileceği listelenmiştir. Bu çalışma genel olarak sadece petrol endüstrisi için değil, işyerinde sağlık ve güvenlik önlemleri almak isteyen diğer endüstriler için bir sağlık ve güvenlik rehberi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The oil industry has been one of the main industries helping the economy to develop. Countries that have reserves of natural resources reap the economic benefits by selling oil, while those that do not have reserves but use oil in the production of other products also benefit from this resource by using it and selling the products. This resource is very dangerous. It must be kept in a safe place (facility). Even a very small amount can be fatal to living things and the environment. The oil industry must take health and safety precautions associated with producing, transferring and using this resource. Workers on oil installations are at great risk from resource-related hazards. This study addresses the health and safety rules and regulations that need to be implemented not only in oil drilling facilities but also in company managements to ensure that all factors are taken into consideration and run smoothly. Risks and Hazards associated with the oil industry and how to control them are listed. Overall, this study provides a health and safety guide not only for the petroleum industry but also for other industries that want to take health and safety measures in the workplace.