Surviving through the modern times: Ulema seaside mansions and households in Istanbul, 1790-1890
Modern zamanlarda hayatta kalmak: İstanbul'daki ulema yalıları ve haneleri, 1790-1890
- Tez No: 839234
- Danışmanlar: PROF. DR. EDHEM ELDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Osmanlı ulema aileleri sosyal bir varlık olarak akademik çalışmaların nadiren ilgisini çekmiştir. Tanzimat reformlarının eşiğinde ulema hakkındaki mevcut literatür, sekülerist ve milliyetçi önyargılarla sınırlandırılmış bir şekilde kurumsal değişim etrafında dolaşmaktadır. Dahası, pek çok çalışmada görülebileceği gibi ilmiyenin siyasi gerilemesi sosyoekonomik gerilemeyi de beraberinde getirmek zorunda değildir. Bu bağlamda, bu çalışma İstanbullu ulema hanelerini, Boğaziçi hattı belirli bir coğrafyadaki meskenleri, sahilhaneleri veya yalıları örnekler üzerinden sorgulamakta ve tartışmaktadır. Ayrıca tez, on dokuzuncu yüzyılda ilmiye bürokrasisi içinde belirli ulema ailelerinin süregelen hâkimiyetine dikkat çekmeyi amaçlarken, yüzyılın Şeyhülislamlarını ve bir dizi ulema şeceresini incelemektedir. Bunu yaparken, Boğaziçi'ndeki Bostancıbaşı defterlerini ve nüfus defterlerini ana hatlarıyla ele alarak, belirli bir kıyı şeridindeki beşeri coğrafyayı ve sosyal topografyayı ele almaktadır. Spesifik olarak tez, ulema hanelerinin bir analizini sunmayı amaçlamakta ve on dokuzuncu yüzyılda sosyoekonomik zenginlik açısından ilmiye sınıfında gözle görülür bir gerileme olmadığını ve ulemanın Boğaz'ın zengin kıyılarındaki varlığının bu iddianın bir göstergesi olarak tartışılabileceğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ottoman ulema families as a social entity have rarely attracted the attention of academic scholarship. The existing literature on the ulema on the edge of the Tanzimat reforms circulates around institutional change along with a limitation to secularist and nationalistic biases. Furthermore, the ilmiye's political decline can be seen in a number of works, which, in fact, does not necessarily bring socioeconomic decline. In this regard, the present work questions and identifies the Istanbulite ulema households in the examples of their residences, sahilhane, or seaside mansions, on a particular geographical along the Bosphorus Strait. Moreover, in the nineteenth century, the thesis aims to draw attention to the remaining dominance of particular ulema families within the ilmiye bureaucracy in the nineteenth century, while examining the Şeyhülislams of the century and a number of ulema genealogies. By doing so, it outlines the Bostancıbaşı records and population registers of the Bosphorus Strait, examining human geography and social topography in a specific coastal line. Overall, the thesis aims to provide an analysis of ulema households and claims that there was no visible decline of the ilmiye in the nineteenth century in terms of socioeconomic wealth, and the presence of the ulema on the opulent shores of the Bosphorus could be discussed as an indicator for such claim.