From victim to victor: Celie's transformation in Alice Walker's The Color Purple
Mağdurdan galibe: Alice Walker'ın Renklerden Moru adlı eserinde Celie'nin dönüşümü
- Tez No: 839232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, Afrika kökenli Amerikalı yazar Alice Walker'ın Renklerden Moru adlı romanındaki baş karakter Celie'nin dönüşüm yolculuğunu açıklamayı amaçlamaktadır. Celie, kendine güvenmeyen, çirkin, eğitimsiz ve yoksul bir kızdır. Bununla birlikte, kişiliğini geliştiren, iddialı ve bağımsız hale getirme yeteneğine sahiptir. Celie, bir dizi saldırı ve tecavüzle karşılaşmış, hayatta tamamen sessiz, haklarından mahrum ve edilgen bir durumda bulunmuştur. Ancak okuyucu, romanı takip ederek Celie'nin kendine ait bir kimlik duygusu geliştirmeye başladığını fark eder. Celie, üç kadın karakterin sosyal desteğiyle bir kurbandan zafer kazanan biri haline gelir: Celie'nin fiziksel ve duygusal olarak kendini yeniden yapılandırmasına yardımcı olan Shug, Celie'ye eğitim silahı sağlayan Nettie, görünüşü ve davranışlarıyla ilgilenen Sofia. Bu destekle Celie, özgürlüğünü kazanmaya çalışırken kendisini psikolojik, ruhsal, ekonomik ve fiziksel olarak özgürleştirmeye çalışır. Bu tez, romanın bu karakter dönüşümünü detaylı bir şekilde incelemekte ve Celie'nin yaşadığı değişimin toplumsal ve kültürel bağlamını da ele almaktadır, böylece Celie'nin yolculuğu sadece bireysel bir deneyim olarak değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel açıdan da anlam kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the transformation journey of the protagonist Celie in the novel The Color Purple by the African-American writer Alice Walker. Celie is an ugly, uneducated, and poor girl who lacks self-confidence. However, she is capable of transforming her personality from passive to active, assertive, and independent. Encountering a series of assaults and rapes, Celie is completely voiceless, disenfranchised, and passive in life. However, as readers progress through the novel, they will observe Celie's gradual development of her own identity. Celie transforms from a victim to a victor with the support of three female characters: Shug, whose love helps Celie to reconstruct herself physically and emotionally; Nettie, who provides Celie with the tools for education; and Sofia, whose entire appearance and behavior exude pride. With this support, Celie works on liberating herself psychologically, spiritually, economically, and physically to gain her emancipation and grow from self-negation to self-assertion and self-actualization. This thesis explores the transformation of Celie's character throughout the novel. It delves into the social and cultural context of Celie's evolving experience, imbuing her journey with significance on both an individual and societal level.