Ortaokul zekâ oyunları dersi öğretim programını uygulama sürecine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teachers' and students' views regarding the implementation of the middle school mind games elective course program
- Tez No: 839245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SUZAN ÇARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu nitel araştırma çalışmasının amacı, ortaokul seçmeli zekâ oyunları dersinin uygulamadaki programının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda programın dört amaçlar, içerik, öğretme-öğrenme süreci, ölçme ve değerlendirme öğelerine yönelik olarak uygulamada neler olduğunun belirlenmesi amacıyla ilgili araştırma bulguları ve İzmir ilindeki dokuz ortaokulda seçmeli zekâ oyunları dersinin uygulamadaki programı öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre incelenmiştir. Sonuç olarak, ilgili alanyazın ve İzmir ilinde dokuz farklı okulda uygulanan zekâ oyunları dersi öğretmenleri, öğretmenlerin araştırmacı ile paylaştıkları ders plan ve materyalleri ile derse katılan öğrencilerden gönüllü temsilci öğrencilerin görüşlerine göre, uygulamadaki programın dersin resmi öğretim programına yönelik olması yönünde çaba olduğu, derste üst düzey kazanımların gerçekleştirilme gayreti sergilendiği, çeşitli oyun türlerine yer verildiği, öğrencilerin genel olarak dersi sevdikleri, ancak uygulama sürecinde çeşitli sorunların yaşandığı ve öğrenenlerin beklentilerinin karşılanması konusunda yetersizliklerin olduğu, dersin öğretim programının geliştirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this qualitative research study is to examine the implementation of the program of the middle school elective mind games course. In line with this purpose, the research findings related to the objectives, content, teaching-learning process, measurement, and evaluation elements of the program were investigated according to the views of teachers and students in nine middle schools in the İzmir province where the elective mind games courses are implemented. As a result, according to the related research in the Turkish literature and the views of teachers who teach mind games courses in nine schools in İzmir and the volunteer representative students who participate in these courses, it was revealed that there is an effort to align the program with the official curriculum of the course, an attempt to achieve higher-level objectives in the course, various types of games are included, students generally enjoy the course, but there are various issues in the implementation process and shortcomings in meeting the expectations of learners, indicating a need for curriculum development studies on the curriculum of the elective mind games course.