Metabolik sendrom tanısı almış prediyabetli, tip 2 diyabetli ve sağlıklı bireyler arasında eklem hareket açıklığı, fonksiyonel performans, denge ve mobilitenin karşılaştırılması
Comparison of joint range of motion, functional performance, balance, and mobility among individuals with metabolic syndrome diagnosed with prediabetes, type 2 diabetes, and healthy individuals
  1. Tez No: 839266
  2. Yazar: HALİT SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, metabolik sendrom (MetS) tanısı almış prediyabetli, Tip 2 diyabetli ve sağlıklı bireyler arasında eklem hareket açıklığı, fonksiyonel performans, denge ve mobiliteyi karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaşları 45-65 arasında değişen 17 kadın, 8 erkek olmak üzere 25 MetS tanısı almış Tip 2 diyabetli birey, 14 kadın, 11 erkek olmak üzere 25 MetS tanısı almış prediyabetli birey ve 18 kadın, 7 erkek olmak üzere 25 sağlıklı birey dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin demografik bilgiler kapsamında yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve vücut kütle indeksi (VKİ) kaydedildi. Tüm bireylerin lumbal, kalça, diz ve ayak bileği eklemlerinin hareket açıklığı gonyometre ile ölçüldü. Fonksiyonel performansı değerlendirmek için 30 Saniye Sandalyede Otur Kalk Testi kullanıldı. Statik dengeyi değerlendirmek için Tek Bacak Üzerinde Durma Testi kullanıldı. Dinamik dengeyi değerlendirmek için Y Denge Testi kullanıldı. Mobiliteyi değerlendirmek için Süreli Kalk ve Yürü Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare joint range of motion, functional performance, balance, and mobility among individuals diagnosed with metabolic syndrome (MetS), prediabetes, Type 2 diabetes, and healthy individuals. The study included 25 individuals diagnosed with MetS and Type 2 diabetes (17 females, 8 males; aged between 45-65), 25 individuals diagnosed with MetS and prediabetes (14 females, 11 males), and 25 healthy individuals (18 females, 7 males). Demographic information including age, height, body weight, and body mass index (BMI) was recorded for all participants. Range of motion of lumbar, hip, knee, and ankle joints of all participants was measured using a goniometer. The 30-Second Chair Stand Test was employed to assess functional performance. The Single Leg Stance Test was used to evaluate static balance. The Y Balance Test was used to assess dynamic balance. The Timed Up and Go Test was used to evaluate mobility.