Spastik serebral palsili çocuklarda kısa ayak egzersizlerinin denge, yürüyüş ve plantar basınç dağılımı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of short foot exercise on balance, gait and plantar pressure distribution in children with spastic cerebral palsy
  1. Tez No: 839265
  2. Yazar: MİNARA ÜNALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. BANU ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma spastik serebral palsili çocuklarda kısa ayak egzersizlerinin denge, yürüyüş ve plantar basınç dağılımı üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 6-12 yaş arası spastik diparetik serebral palsi tanısı almış, Kaba Motor Fonksiyonel Sınıflandırma Sistemine (KMFSS) göre seviyeleri I ve II olan ve Modifiye Ashworth Skalasına (MAS) göre kas tonusu şiddeti 0-2 aralığında olan 9 çalışma (kız: 6 erkek: 3) ve 9 kontrol grubu (kız: 5, erkek: 4) olmak üzere toplam 18 birey dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ), baskın taraf ve geçirilmiş cerrahi varlığı bilgileri kaydedildi. Tüm bireylerin, tedavi öncesi ve tedavi sonrası dinamik denge, statik denge, statik ve dinamik plantar basınç dağılımı ve yürüyüşün zaman mesafe karakteristikleri parametreleri arasında karşılaştırmalar yapıldı. Pedobarografik analizler, Diasu® Pedobarografik Analiz Cihazı ile değerlendirildi. Dinamik denge verileri Y Denge Testi ile değerlendirildi. Kontrol grubundaki çocuklar altı hafta boyunca haftada üç kez fizyoterapi programına, deney grubundaki çocuklar ise altı hafta, haftada üç kez fizyoterapi programına ek olarak, kısa ayak egzersizleri programına alındı. Tedavi öncesinde her iki grubun sonuçları arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of short foot exercises on balance, gait, and plantar pressure distribution in children with spastic cerebral palsy. A total of 18 participants, including 9 children (female: 6 male: 3) with a diagnosis of spastic diparetic cerebral palsy, between the ages of 6-12, levels I and II according to the Gross Motor Functional Classification System (KMFSS), and muscle tone severity in the range of 0-2 according to the Modified Ashworth Scale (MAS) and 9 healthy children (female: 5 male: 4) as control group were included in the study. The age, height, body weight, body mass index (BMI), dominant side and previous surgery information of all individuals participating in the study were recorded. Comparisons were made between the parameters of dynamic balance, static balance, static and dynamic plantar pressure distribution, and time-distance characteristics of gait for all individuals before and after treatment. Pedobarographic analyzes were evaluated with the Diasu® Pedobarographic Analyzer. Dynamic balance data were evaluated with Y Balance Test. The children in the control group were included in the physiotherapy program three times a week for six weeks, and the children in the experimental group were included in the short foot exercises program in addition to the physiotherapy program three times a week for six weeks. There was no significant difference between the results of both groups before treatment.