Genetik algoritma ve gezgin satıcı probleminin çözümü
Genetic algorithms and travelling salesman problem
  1. Tez No: 83927
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GENETİK ALGORİTMA VE GEZGİN SATICI PROBLEMİ Mustafa KAYA Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı 1999, sayfa 85 Bu çalışmada Genetik Algoritma ve Genetik Programlama ele alınıp, operatörleri ve algoritmaya hazırlanışı anlatılmıştır. Genetik programlamaya geçilirken karşılaşılan güçlükler ve bunlardan kurtulmanın yolları üzerinde çalışılmıştır. Gezgin Satıcı Problemi (Travelling Salesman Problem) olarak bilinen konu, tanımlaması ve bağıntıları verilerek ele alınmıştır. Genetik Algoritma kullanılarak Gezgin Satıcı Problemi çözülmüş olmasına rağmen çözümün kalitesi üzerinde oldukça fazla tartışmalar yapılmıştır. Türkiye' deki şehirler arası karayolları göz önüne alınarak, en kısa rota mesafesi yapılan genetik programlama ile hesaplanmaya çalışılmıştır. Bazı yardımcı algoritmalar ve veriyi daha iyi kodlama ile Genetik Aramanın çok iyi sonuçlar vereceği araştırmacılar tarafından savunulmakta ve üzerinde sıkça çalışılmaktadır. Kullanılan iyileştirme algoritmaları verilmiş ve bu algoritmaların, problemi çözmede sağladığı avantajlar ve eksik tarafları vurgulanmıştır. Programın sonuçlan, program kodu ve çıktısı yorumlanarak verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Genetik Algoritma, Gezgin Satıcı Problemi, Genetik Programlama, Rota Problemi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis GENETIC ALGORITHM AND TRAVELLING SALESMAN PROBLEM Mustafa KAYA Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering 1999, Page 85 In this research Genetic Algorithm and Genetic Programming are taken up. The operators and their preparing for algorithm are discussed. The difficulties of Genetic Programming and the technics to pass over are studied. The definition and formulas of Travelling Salesman Problem are handled. TSP have been solved many times with Genetic Algorithms, but, the quality of these solutions have still been discussed. The shortest route, with cties of Turkey, found by genetic programming. The results are given comperative. Many researchers defence and study that, if you use other subsidiary technics and better coding data, you can get better solutions. Some heuristics were given, and their advantages and disadvantages on solutions of TSP are discussed. The results, program code and output of program are given by interpretation. KEYWORDS: Genetic Algorithm,Traveller Salesman Problem, Genetic Programming, Route Problem.