Şanlıurfa yöresindeki beton agregası kaynaklarının incelenmesi ve beton yapımında kullanılabilirliğinin araştırılması
The Investigation of concrette aggregate resources in Şanlıurfa region and the examination of utilizatiun possitlitye at the concerete product
  1. Tez No: 83926
  2. Yazar: AHMET KARRANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA YÖRESİNDEKİ BETON AGREGASI KAYNAKLARININ İNCELENMESİ VE BETON YAPIMINDA KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Ahmet KATRANCI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 1999, sayfa 57 GAP' deki çalışmalar ve kentlere yapılan göçler, taran, sanayi ve konut yapılarında önemli bir artışa sebep olmuştur. Bu çalışmada, Şanlıurfa yöresinde önemli bir sorun haline gelen uygun özelliklere sahip beton agregasının temini için bölgedeki agrega kaynaklan incelenerek en ekonomik ve verimli şekilde temin etmenin yollan araştırılmıştır. Aynca TS 'ye uygun olmayan agregaların uygun olmayan özelliklerinin iyileştirilmesinin nasıl yapılabileceği tesbit edilmiştir. Çalışmada bölgedeki betonarme yapıların sorunları araştırılarak çözüm önerileri getirilmiştir. Sunulan bu çalışmadaki deneyler TS 'ye göre yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Agrega, Beton
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE INVESTIGATION OF CONCRETE AGGREGATE RESOURCES IN ŞANLIURFA REGION AND THE EXAMINATION OF UTILIZATION POSSIBILITY AT THE CONCRETE PRODUCT Ahmet KATRANCI Firat University Graduate School of Natural and Applied Sciences 1999, Page: 57 The migration to urban area and growth in urbanization due to SEAP (GAP) have led to increase in the construction of agriculture, industry and housing. In this study, providing quality aggregate for concrete structure has became an important problem in region of Sanliurfa. The aggregate sources in the area were investigated to asses the most economically and efficient way to provide. Furthermore the way of modification of aggregate which are improper according to TS was investigated and the problem of concrete structure in the area were identified and recommandation for solving the problem were made. KEY WORDS : Aggregate, Concrete