Optimal control for serially-connected photovoltaic-converter systems under partial shading conditions
Kısmi gölgeleme koşulları altında seri bağlı fotovoltaik dönüştürücü sistemler için ideal control
- Tez No: 839277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENJAMIN CHONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leeds
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Seri bağlı panel topolojisinin bağlantı düzeni nedeniyle, bazı güneş ışınım seviyeleri için kısmi gölgeleme koşulları altında güneş panelinden maksimum güç temin edilemez. Bu çalışma, modül entegre dönüştürücülerin devrede kalma oranı değerlerini kontrol etmeleri ve tüm sistemi her hava koşulunda maksimum güç noktasını takip edecek şekilde zorlamaları amacıyla kontrol algoritmalarını tasarlamak için yapılmıştır. Güç elektroniği dönüştürücülerinin devrede kalma oranlarının sınırlamaları vardır ve farklı ışınım seviyeleri kombinasyonları altında seri veya paralel bağlandıklarında yeterince hızlı geçiş yapamazlar. Bu projede, öncelikle seri bağlı iki adet azaltıcı (buck) dönüştürücü incelenmiştir. Birinci dönüştürücünün devrede kalma oranı farklı gölgeleme koşullarında sabit tutulduğunda, ikinci dönüştürücünün devrede kalma oranının bazı seviyeler için maksimum değer olan 1'den büyük olduğu hesaplanmıştır. Her iki panel için on farklı ışınma seviyesinin kombinasyonu üzerinde çalışılmıştır. Ön çalışma sonuçlarına göre, birinci konvertörün devrede kalma oranı 0,5 iken, ikinci panelde gölgeleme etkisinin arttığı, birinci panelde aynı etkinin azaldığı ve birinci konvertör çıkış akımının, ikinci dönüştürücünün devrede kalma oranını artmaya zorlaması nedeniyle sistemin çalışamadığı görülmüştür. Seri bağlı panel bağlantı düzeninin karmaşıklığının üstesinden gelmek için, bu çalışma her dönüştürücü için ayrı devrede kalma oranını kontrolü önermektedir. Bu projede, fotovoltaik panellere seri bağlı iki ve üç dönüştürücülerin kontrol kombinasyon algoritmaları incelenmiştir. İlk olarak, iki seri bağlı panel düzeni için PI ve Phase Lead (İleri Faz) kompanzasyon denetleyiciler uygulanmıştır. Diğer bir deyişle, fotovoltaik modüllerin maksimum güç noktalarını takip edebilmek için DA-DA (Doğru Akım-Doğru Akım) dönüştürücüler tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the connections scheme of the series connected panel topology, the maximum power from solar panel cannot be obtained under partial shading conditions for some solar irradiance level. This study is to design control algorithms for module integrated converters to control their duty ratio values and force the overall system in such a way that tracks the maximum power point under every weather condition. Power electronic converters have limitations of their duty ratios and cannot switch fast enough when they are connected either in series or parallel, under different combinations of irradiance levels. In this project, firstly serially connected two buck converters were studied. It was estimated that when the duty ratio of the first converter is kept constant under different shading conditions, the duty ratio of the second converter calculated as more than maximum value 1, for some levels. For both panels combination of ten different gradient levels was studied. The preliminary study results showed that while the duty ratio of first converter is 0.5, the shading effect on the second panel increases whilst the same effect decreases on the first panel, the system cannot be operated since the first converter output current forces the system to increase second converter duty ratio. In order to overcome the complexity of the series connected panel scheme, this study recommends individual duty ratio control for each converters. In this project, combination of two and three series string buck converters connected to photovoltaic panels control algorithms studied. Firstly, for two panel scheme, PI and Phase Lead compensation control schematics were applied. In other words, dc/dc converters were designed in order to track maximum power points of photovoltaic modules.