Depresif bozukluk tanılı ergenlerde intihar davranışı sıklığı ve şiddetinin otistik özellikler ile ilişkisi
The relationship between the frequency and severity of suicidal behavior and autistic features in adolescents diagnosed with depressive disorder
- Tez No: 839276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Otizm spektrum bozukluğu (OSB), sosyal etkileşim ve iletişim becerilerindeki yetersizlikler ve tekrarlayıcı davranış ve ilgi alanları ile karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. Ergenlik dönemi, sosyal, duygusal ve psikolojik zorlukların arttığı bir dönemdir. Ergenlikte OSB'li bireylerin, sosyal izolasyon, arkadaşlık ilişkilerinde zorluklar, empati becerilerinde yetersizlik ve duygu düzenleme zorlukları gibi faktörlerden dolayı depresif belirtiler gösterebildiği ve intihar riskinin arttığı belirtilmektedir. Amaç: Depresif Bozukluk (DB) tanılı ergenlerdeki OSB ve otistik özelliklere odaklanılacak olup, OSB ve/veya otistik özelliklerin intihar davranışı ile ilişkili olup olmadığı ve bu gruptaki intihar davranışının şiddeti ile özelliklerinin aydınlatılması amaçlanmaktadır. Ayrıca, empati becerileri ve siber zorbalık mağduriyeti veya zorbalık yapmanın otistik özelliğe sahip depresif bozukluk tanılı ergenlerde intihar davranışının sıklığı ve şiddeti üzerindeki etkisini araştırmayı hedeflemekteyiz. Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Ergen Poliklinikleri ve Çocuk Acil Servisine başvuran, DSM-5 tanı kriterlerine ve klinik görüşmelere göre Depresif Bozukluk tanısı alan ve önceden bu polikliniklere başvurarak Depresif Bozukluk tanısı almış, klinik olarak normal zihinsel işlevselliğe sahip olduğu belirlenen 11-18 yaş arası olguları içermektedir. Çalışmaya dahil edilen olgular C-İŞDÖ (Columbia İntihar Şiddetini Değerlendirme Ölçeği) uygulanarak incelenmiştir. C-İŞDÖ, intihar davranışının varlığını, sıklığını ve şiddetini değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Olgular, intihar davranışına sahip olmayanlar, intihar düşüncesi olanlar ve intihar girişimi olanlar olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcılar, Depresif Bozukluğun değerlendirilmesi için BDE, empati seviyesinin değerlendirilmesi için Temel Empati Ölçeği (TEÖ) ve siber zorbalık özelliklerinin değerlendirilmesi için Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri-II ölçeklerini doldurmuşlardır. Katılımcıların ebeveynleri ise çocuklarının otistik özelliklerinin değerlendirilmesi için Otizm Spektrum Anketi Ergen Versiyonu (OSA-E/AQ) ve Otizm Spektrum Tarama Ölçeği (OSTÖ-TR/ASSQ) ölçeklerini doldurmuşlardır. Bulgular: Çalışmada 53 kız, 17 erkek olmak üzere 70 DB tanılı ergen değerlendirilmiştir. İntihar girişimi grubundaki BDE toplam puanı, intihar düşüncesi olmayan ve intihar düşüncesi gruplarından anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder characterized by social interaction deficits, communication difficulties, and repetitive behaviors. The adolescent period is a time when ASD and autistic traits become more pronounced, and social, emotional, and psychological challenges increase. During adolescence, individuals with ASD may exhibit depressive symptoms due to factors such as social isolation, difficulties in friendship relationships, inadequate empathy skills, and challenges in emotional regulation. This situation can pose significant difficulties in the lives of young people and increase the risk of suicide. Objective: The aim of this study is to focus on ASD and autistic features in adolescents diagnosed with depressive disorder, and to determine whether ASD and/or autistic features are associated with suicidal behavior. Furthermore, the goal is to elucidate the relationship between the severity of suicidal behavior and these features in this group. Additionally, we aim to investigate the impact of empathy skills and experiences of cyberbullying victimization or perpetration on the frequency and severity of suicidal behavior in depressed adolescents with autistic features. Methods: The study included cases between the ages of 11 and 18 who were diagnosed with Depressive Disorder according to DSM-5 diagnostic criteria and clinical interviews. These cases were selected from the Adolescent Polyclinics of the Department of Child and Adolescent Psychiatry at Ege University Medical Faculty, as well as the clinics of faculty members and the Child Emergency Service of Ege University Medical Faculty. The cases were previously diagnosed with Depressive Disorder through their previous visits to these clinics, and they were clinically determined to have normal cognitive functioning. The Columbia Suicide Severity Rating Scale (C-SSRS) was used to assess the presence, frequency, and severity of suicidal behavior in the included cases. The cases were divided into three groups: those without suicidal behavior, those with suicidal ideation, and those with a history of suicide attempt. Participants and their parents were informed about the study and signed a voluntary consent form to participate. All participants completed various scales, including the Beck Depression Inventory for the evaluation of Depressive Disorder, the Basic Empathy Scale (BES) for assessing empathy levels, and the Revised Cyberbullying Inventory-II for assessing cyberbullying characteristics. The parents of the participants completed the Autism Spectrum Quotient-Adolescent Version (AQ-Adolescent) and the Autism Spectrum Screening Questionnaire (ASSQ) scales to evaluate their children's autistic features. Findings: In this study, 70 adolescents with a diagnosis of DB were evaluated, consisting of 53 girls and 17 boys. The total score on the Beck Depression Inventory was significantly higher in the suicide attempt group compared to the non-suicidal ideation and suicidal ideation groups (p0.05). There were no significant differences in the cognitive empathy and affective empathy total scores of the Basic Empathy Scale and the“perpetration against others”and“victimization by others”subscales of the Revised Cyberbullying Inventory-II among all three groups (p>0.05).