Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Kilis'te sosyo-kültürel hayat
From Tanzimat to Republic Kilis socio-cultural life
- Tez No: 839285
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Anadolu ve Mezopotamya'nın kesiştiği bölgede yer alan Kilis kazası tarih boyunca farklı toplumlara ev sahipliği yapmıştır. Farklı toplumlara ev sahipliği yapması şehrin kültürel anlamda da zengin olmasını sağlamıştır. Osmanlı Devleti'nin himayesi altına girdiği zamandan itibaren ise bayındır olmaya başlamıştır.“Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Kilis'te Sosyo-Kültürel Hayat”başlıklı tez çalışmamızda bahsedilen zaman dilimi içerisinde Kilis'in idari yapısı ele alınmıştır. Aynı zamanda Kilis'te sosyal hayatla ilgili bilgilere yer vermiş olup nüfus, din ve inanış, ibadethaneler, hamamlar, çeşmeler, ticari mekânlar ve mahalle ile sokak yapılarından da bahsedilmiştir. Bunun yanı sıra kültürel hayat hakkında değerlendirmelerde bulunulmuş, Tanzimat ile başlayan eğitimdeki yenileşme hareketlerinden ve bu yeniliklerin Kilis'e yansımasından bahsedilmiştir. Temel eğitimin yanı sıra Kilis'teki azınlık ve yabancı mektepleri de incelenmiştir. Mantık ilmine zirveyi yaşatan Kilisli Mantık âlimlerinden de bahsedilmiştir. Temel kaynaklarımızı ise arşiv belgeleri, Maarif Salnameleri ve Halep Vilayet Salnamelerine ek olarak çağdaş tarihi kaynaklar oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Located in the region where Anatolia and Mesopotamia intersect, Kilis district has hosted different societies throughout history. Hosting different societies has made the city rich in cultural terms. It started to develop from the time it came under the protection of the Ottoman Empire. In our thesis titled“Socio-Cultural Life in Kilis from Tanzimat to the Republic”, the administrative structure of Kilis during the mentioned time period was discussed. At the same time, it includes information about social life in Kilis, and population, religion and belief, places of worship, baths, fountains, commercial places, neighborhood and street structures are also mentioned. In addition, evaluations were made about cultural life, the innovation movements in education that started with the Tanzimat and the reflection of these innovations on Kilis were mentioned. In addition to basic education, minority and foreign schools in Kilis were also examined. Logic scholars from Kilis, who brought the science of logic to its peak, were also mentioned. Our main sources are archive documents, Education Yearbooks and Aleppo Provincial Yearbooks, as well as contemporary historical sources.