باب الهمزة وباب الباء من كتاب التّسهيل والتّرتيب للحافظ إبراهيم بن مصطفى الخطيب (1109هـ) (دراسة وتحقيق)
Hafız İbrahim Mustafa el-Hatib'in 'Et-Teshil ve't-Tertib' Kitabından 'Hamza ve Ba' Bölümleri (1109 h.) (İnceleme ve tahkik)
- Tez No: 839286
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Konkordanslar, başta dini bilimlerdeki araştırmacılar olmak üzere türlerine bağlı olarak, herhangi bir bilim alanındaki araştırmacılar için en önemli araçlardır. Zira bu tür çalışmalar araştırmacının hem zaman hem de mesai sarfiyatını en aza indirir. Kur'ân konkordansları en önemli konkordanslar arasında yer alır. Zira Kur'ân-ı Kerim en yüce kitaptır ve din alanındaki araştırmacıların delil ve kanıtlarını dayandırdıkları başlıca referanstır. İhtiyaca binaen ortaya çıkan konkordans türü çalışmalar, İslam alimleri tarafından araştırılıp incelenmiş, en hassas yöntemler kullanılarak mümkün olduğunca basit ve kullanışlı hale getirilmiştir. Bu çalışma, Kur'ân âyetleri üzerine konkordans çalışması olan bir elyazmasının edisyon kritiğini ve incelemesini amaçlamaktadır. Kur'ân konkordansları, özellikle din bilimleri alanında çalışan araştırmacıların başvurduğu kaynaklar arasında yer alır. Çünkü Kur'ân dini ilimlerin temel referansıdır. Ayrıca bu araştırmada, duraklama (vakf) ve başlangıç (ibtidâ) konularına da temas edilmektedir. Zira müellif, eserin mukaddimesinde belirttiği üzere incelediği her âyetle ilgili vakf ve ibtidâ konularına temas etmiştir. Eserinin yazılış gayesine işaret eden müellif, eseri yazma gayesinin vakf ve ibtida gibi ilimleri öğrenciler için basitleştirmek ve araştırmacının Kur'ân âyetlerine ulaşmasında emek ve zaman tasarrufu sağlamak olduğunu belirtmiştir. Bu bağlamda müellif istenilen âyete kolay bir şekilde erişilebilmesi için âyetleri alfabetik sıraya göre tertip etmiştir. Kuşkusuz, âyetlerin araştırılması, özellikle Kur'an'ı ezberlememiş olanlar için büyük zaman ve çaba gerektiren bir süreçtir. Ayrıca, tecvid ve kıraât bilimi açısından da önemli bir konudur. Dolayısıyla bu tür konkordans çalışmaları, Kur'ânı ezber olmayanların birbirine benzer âyetlerin tespiti çalışmasında büyük öneme sahiptir. Kur'ân sözlük bilimi ve Kur'ân konkordansı alanında çalışma ve eser yazma, Allah'ın aziz kitabı konusunda berrak bir anlayışa sahip, vakf ve ibtidâ konularında uzman, kıraât bilimine hâkim, Kur'ân hattı, âyet ve surelerin sayısı, başlangıç ve bitişi hakkında gerekli bilgi sahibi olmayı gerektirir. Bu tür elyazmalarını incelemek ve gün yüzüne çıkarmak, İslam ümmetinin ilmi mirasını canlandırmak anlamına gelir. Ayrıca bu, ümmetin sonraki nesillerinin, önceki nesillere karşı bu ilmi mirası koruma ve gelecek kuşaklara aktarma sorumluluğu bulunmaktadır. Bu tahkik çalışmasında biri müellif nüshası olmak üzere el yazmanın üç nüshası kullanılmıştır. Müellif nüshası esas alınmış, diğer iki nüshanın karşılaştırması yapılmıştır. Çalışmada ISAM'ın (İslam Araştırmaları Merkezi) belirlediği ilke ve yöntemler takip edilmiştir. Orijinal metin modern yazım kurallarına uygun şekilde yazılmıştır. Çalışmada vakf ve ibtidâ, fevasilu's-suver ve hattü'l-Kur'ân alanında yazılmış eserlerden yararlanılmıştır. Eserde yer alan âyetler, sure numarası ve âyet numarasıyla birlikte belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indexes of all kinds are considered one of the most important tools and means for every researcher in any field of various sciences. This is especially the case for researchers in Islamic Sciences. These indexes aid in reducing effort and time. Quranic verse indexes are among the most important of these indexes. This is because they are related to the greatest book of all (the book of Allah). This becomes increasingly important given that Quran verses and establishing arguments and proofs from Quranic verses is one of the most significant inquiries for Islamic researchers. A need then arose for these types of index publications. Scholars thereafter began their endeavor to produce indexes that were arranged accurately and easy to reference in their format. This research is concerned with the study and investigation of a manuscript of the science of the indexes of the verses of the Glorious Quran. The researcher will refer to these indexes when searching for a verse of the Quran in a simple and easy manner. A researcher may require these indexes in the Science of Islamic Law, since the Quran is the first source of reference in this matter. These also provide specific information on when Quranic verses are required to begin and end (The Science of beginning and ending) (“Alwaqf wa Alibtidaa”). The author indicated in the introduction to his book to this specific matter. Each chapter indicates when and where a specific verse is permitted to begin; whether it is in the beginning or the middle or end during recitation. The author hinted that his goal was to provide students of knowledge a means to shorten the effort and time required to research and obtain specific verses for reference. In this effort, the author organized the Quranic verses in accordance with the Arabic alphabetical order to provide a simple means to reach and reference a Quranic verse. It is undoubtedly difficult to reference specific Quranic verses, particularly for those who have not memorized the Glorious Quran. The Science of Indexing and referencing Quranic verses is one of the important sciences required in the science of reading and reciting the Glorious Quran. Those who are blessed with memorizing the Glorious Quran will value the importance of the Science of Quranic Indexes as these Indexes demonstrate and distinguish specific locations where there are similarities in pronunciation of Quranic words. It is no secret that the investigation and presentation of such manuscripts is a revival of the heritage of the Islamic Nation. It is the duty of the successor of this Islamic Nation from the righteous predecessors who devoted their lives to preserving these sciences and subjugating its knowledge for those who have come after them. I obtained this manuscript that was written by the hand of its author. I have received two extra beautiful copies of this manuscript by the grace of Allah Almighty. My efforts in this endeavor for the Master's degree was in accordance to the Center for Islamic Research (ISAM) and the curriculum of (ISNAD 2). I used the author's original manuscript as the main source for my research and I compared the two extra manuscript copies to it. I transcribed the original Arabic script written into modern Arabic orthographic rules. I have used publications regarding the Science of the beginning and ending of Quranic verses, books on the Arabic script of Quranic verses, books on the quantification of Quranic verses, and have distinguished the verses in their respective chapters with reference of Quranic verse and chapter number.