İnsan öğrenim süreci üzerinden Hellen heykel sanatının incelenmesi
Analysis of Hellenic sculpture art through human learning process
  1. Tez No: 839284
  2. Yazar: NİLÜFER TÜMEL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Hellen heykel sanatı gelişimini insanın öğrenim süreci, toplumun yönetim biçimi ve toplumun kültürel yapısı üzerinden incelemeyi amaçlamıştır. Toplum ihtiyacı, öğrenim süreci aşamaları, siyasi ve sosyal yapı Hellen heykel sanatının oluşma ve olgunlaşma aşamasında etkili olan etmenler arasındadır. Yönetim biçiminde meydana gelen değişim toplum ihtiyacını doğurmuş, bu ihtiyaçlar toplumun yapısında yeni varyasyonların meydana gelmesine neden olmuştur. Hellen heykel sanatı gelişimini araştırırken bu etmenleri birbirinden ayrı düşünmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu sebeple yönetim biçiminin sanatçılar üzerindeki etkisi ve bunun sanata yansımasının yanında, kişinin üç boyutlu bir uygulama üzerinde çalışırken sergilemiş olduğu öğrenim süreci birlikte incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, kişinin öğrenim sürecini etkileyen faktörler göz önüne alınarak, görsel öğrenim sürecinin aşamalarına göre Hellen heykelleri incelenip, kronolojik dizin oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda Hellen heykel sanatı gelişimini öğrenim sürecinin yanında, kişinin yaşadığı toplumun yapısının ve yönetim biçiminin de etkilediği gözlemlenmiştir. Ortaya çıkan bu dizinin Arkaik Dönem, Klasik Dönem ve Hellenistik Dönem heykelleri ile aynı özelliklere sahip olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Dönemlere atfedilen heykeller aynı zamanda insanın el-göz koordinasyonunun oluşum süreci ile de örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the development of Hellenic sculpture art through the learning process of man, the form of government of the society and the cultural structure of the society. The need for society, the stages of the learning process, the political and social structure are among the factors that are effective in the formation and maturation of the Hellenic sculpture art. The change in the form of government has created the need for society, and these needs have led to the emergence of new variations in the structure of society. While researching the development of Hellenic sculpture art, it would not be a correct approach to consider these factors separately from each other. For this reason, the effect of the management style on the artists and its reflection on art, as well as the learning process of the person while working on a three-dimensional application were examined together. For this purpose, considering the factors affecting the learning process of the person, Hellenic sculptures were examined according to the stages of the visual learning process and a chronological index was created. As a result of the study, it was observed that throughout the development of Hellenic sculpture art, the structure and management style of the society in which the person lived was shaped. It has been learned that this series dates from the same period as the statues of the Archaic Period, Classical Period and Hellenistic Period. Sculptures attributed to these periods also coincide with the formation process of human hand-eye coordination.